Amerykański ośrodek Asia Maritime Transparency Initiative (AMTI) przekazał, że Chiny zbudowały bazy wojskowe na archipelagu Spratly oraz Wyspach Paracelskich.

Według informacji podanych przez AMTI, Chińczycy budowali na wyspach infrastrukturę wojskową od ponad roku. Powstać miały militarne ośrodki administracyjne, podziemne magazyny, hangary dla samolotów, a także stacje radarów. AMTI twierdzi, że dużo wskazuje, że w przyszłości na wyspach zostaną rozlokowane siły morskie i lotnicze. Do tych wysp swoje roszczenia wysuwają Tajwan i Wietnam.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Na Wyspach Paracelskich w zeszłym miesiącu zaobserwowano samoloty chińskich sił powietrznych. Armia przeprowadzała już ćwiczenia w kompleksach. W bazie powstałej na Woody Island w październiku przeprowadzono manewry myśliwców J-11 oraz samolotów transportowych Y-8. Infrastruktura militarna wybudowana przez Chiny na archipelagach ma liczyć w sumie 290 tysięcy metrów kwadratowych.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny będą kontynuować rozbudowę tzw. sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim

USA oskarżają Chiny o prowadzenie zbrojeń na spornym terytorium archipelagów. Pekin odrzuca te oskarżenia, wskazując, że wybudowane obiekty wojskowe mają posłużyć jedynie wzmocnieniu bezpieczeństwa dla rybołówstwa i handlu.

Tłumaczenia Pekinu nie powinny nas zmylić, Chińczycy konsekwentnie dążą do osiągnięcia swoich celów – twierdzi Greg Poling, dyrektor AMTI. Jego zdaniem przy zagrożeniu ze strony Korei Północnej rząd Stanów Zjednoczonych skupia się w wystarczający sposób na Chinach, przez co Pekin pozwala sobie na rozbudowę ośrodków militarnych. Według ekspertów, na wyspach wkrótce pojawią się na stałe chińskie siły powietrzne.

Kresy.pl / wprost.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz