Chiny zaprezentowały we wtorek pociąg Maglev, który będzie mógł rozwijać prędkość nawet 600 km/h. Będzie to najszybszy pociąg świata.

Maglev porusza się bez styku z torem, dzięki sile elektromagnetycznej – informuje agencja „Reuters”. Pociąg został wyprodukowany w nadmorskim mieście Qingdao. Będzie to najszybszy naziemny pociąg na świecie. W ciągu kilku najbliższych lat Chiny zamierzają wprowadzić go do użytku.

Przy prędkości 600 km/h podróż pociągiem z Pekinu do Szanghaju zajęłaby tylko 2,5 godziny (odległość ponad 1000 km) – zwraca uwagę agencja „Reuters”. Dla porównania taka podróż zajęłaby 3 godziny samolotem i 5,5 godziny szybką koleją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chiny stosują od lat technologię superszybkiej kolei, jednak na stosunkowo ograniczoną skalę. W Szanghaju funkcjonuje krótka linia Maglev, która łączy centrum miasta z jednym z lotnisk. Pociąg osiąga na niej prędkość ponad 400 km na godz. Do tej pory w Chinach nie wprowadzono tej formy komunikacji między miastami oraz prowincjami, gdzie bardzo wysokie prędkości mogłyby zostać w pełni wykorzystane.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że prototyp pojazdu został zaprezentowany w maju 2019 roku.

Podobne sieci kolejowe chcą budować także Japończycy i Niemcy. Plany utrudniają jednak bardzo wysokie koszty oraz konieczność dostosowania infrastruktury.

Zobacz także: Rekordowo szybki czas przejazdu ciężarówki z Niemiec do Chin

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz