Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i Chiny zaapelowały we wtorek o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Chodzi o wizytę izraelskiego ministra w rejonie meczetu Al-Aksa.

Nowy izraelski minister policji, Itamar Ben-Gvir, złożył wizytę w rejonie meczetu Al-Aksa. Wywołało to dodatkowe napięcia. Miejsce jest czczone zarówno przez Żydów, jak i Palestyńczyków – zwraca uwagę agencja Reuters. Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i Chiny zaapelowały we wtorek o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z zaistniałą sytuacją. Posiedzenie miałoby odbyć się prawdopodobnie w czwartek.

Izraelski portal Ynet opublikował zdjęcia ministra na terenie kompleksu świątynnego Al-Aksa w eskorcie ochrony. Wizyta zwiększyła napięcie w izraelsko-palestyńskich relacjach. „Wzgórze Świątynne jest otwarte dla wszystkich” – napisał Ben-Gvir na Twitterze, używając żydowskiej nazwy tego miejsca.

Meczet Al-Aksa jest jedną z najważniejszych muzułmańskich świątyń na świecie.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas oświadczył, że będzie dążył do potępienia zarzenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres “wezwał wszystkich do powstrzymania się od kroków, które mogłyby eskalować napięcia w miejscach świętych i wokół nich”.

Zobacz także: Izrael szykuje nowe sankcje wobec Palestyńczyków

Także rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu został zapytany o wizytę izraelskiego ministra. Podkreślił, że wszelkie jednostronne działania, które zagrażają status quo świętych miejsc w Jerozolimie, są niedopuszczalne.

Kancelaria premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, przekazała, że szef rządu czuje się zobowiązany „zachować status quo” meczetu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym.

Zobacz także: Izraelska policja wkroczyła do meczetu Al-Aksa. Palestyńczycy: to deklaracja wojny

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply