Chińska firma Sany Heavy Industry jest zainteresowana modernizacją ukraińskich, państwowych kopalń węgla.

Według ukraińskiego ministerstwa energii i przemysłu węglowego, chińska firma chciałaby zmodernizować kopalni, w których maszyny i sprzęt wykazuje wysoki stopień zużycia.

– Chińskie firmy wykazują zainteresowanie ulepszeniem ukraińskich przedsiębiorstw branży węglowej. Podczas wizyty w Chinach, przedstawiciele ukraińskiego ministerstwa energii i przemysłu węglowego prowadzili rozmowy z Sany Heavy Industry i osiągnęli porozumienie ws. kooperacji w modernizacji przemysłu węglowego – podało w komunikacie ukraińskie ministerstwo.

Przeczytaj: Polski węgiel trafi na Ukrainę

Obie strony podpisały memorandum ws. współpracy dotyczącej modernizacji kopalń. Według planów, miałaby ona poprawić stan techniczny ich sprzętu i wyposażenia – szczególnie maszyn. Ukraińcy liczą na to, że dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, wydobycie węgla zostanie znacząco zwiększone. M.in. w związku z zapotrzebowaniem ukraińskiej gospodarki na wysokiej jakości węgiel wydobywany na miejscu.

Tę informację dostarczył portal Kresy.pl.
Wspieraj rzetelne dziennikarstwo.

Na Ukrainie państwowe kopalnie odpowiadają za mniej niż 20% krajowego wydobycia węgla. Ich sprzęt wykazuje też znaczny stopień zużycia, co wiąże się również z wypadkami. Na początku marca w kopalni nr 10 „Stepowaja” w Sokalu na Lwowszczyźnie, w wyniku wypadku zginęło osiem osób, a ponad 20 zostało rannych. W związki z wypadkiem, rząd w Kijowie zainicjował we wszystkich podległych mu kopalniach inspekcje.

Przeczytaj: Ukraina: Separatyści kontrolują 95% kopalń węgla w Donbasie

Do zdarzenia doszło na głębokości 550 metrów. Pod ziemią pracowało wówczas 172 górników. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił w związku z wypadkiem ogólnonarodową żałobę.

Czytaj także: Chińczycy mogą zainwestować 2 mld zł w kopalnię Jan Karski na Lubelszczyźnie

Unian.info / Kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz