Jak już pisaliśmy szef polskiej dyplomacji, który właśnie wrócił z wizyty w Chinach mówił o gotowości Chińczyków do poważnych inwestycji infrastrukturalnych. Wśród nich miałby zostać wybudowany w naszym kraju wielki port lotniczy.

„Chińczycy są zainteresowani budową w centralnej Polsce lotniska, które obsługiwałoby kilkadziesiąt milionów pasażerów” – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Jak twierdził, Chińczycy są w stanie zrealizować tę inwestycję „w ciągu 2-3 lat”.

Ze słów szefa dyplomacji wynika, że plany wielkiej chińskiej inwestycji są już zaawansowane – „Wstępne decyzje już zapadły. Chcemy zbudować takie lotnisko, które obsługiwałoby kilkadziesiąt milionów pasażerów. Musiałoby być ono połączone z dużymi polskimi miastami kolejami dużych prędkości. To jest inwestycja wielostronna. Chcielibyśmy, aby firmy, które zbudowały wielką infrastrukturę w Państwie Środka, pomogły nam stworzyć podobną w Polsce” – wyjawił Waszczykowski.

tvp.info/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    polski_pan :

    W idealnym świecie rzeczywiście Chińczycy położyliby pieniądze a budowaliby Polacy. W świecie, w którym żyjemy Chińczycy (Covec) weszli na rynek autostradowy, po czym w wyniku zmowy cenowej (taka jest ich wersja) sprawa zakończyła się klapą po czym ich nieco przeczołgano zdaje się. Jak na początek relacji z supermocarstwem poszło baaardzo słabo. Kto z was na ich miejscu nie chciałby teraz mieć pełnej kontroli nad realizacją inwestycji?
    Jeśli rzeczywiście sprawa dojdzie do skutku to będzie spory sukces Waszcza albo kogoś kto nad tym się napracował.