Program zakładający przemieszczenie asteroidy miałby się rozpocząć około 2020 roku.

Według informacji dziennika „South China Morning Post” chiński pomysł miałby zostać zrealizowany poprzez lądowanie specjalistycznej sondy na jednej z asteroid, by później przy użyciu silników rakietowych zmienić jej kurs i wprowadzenie na stabilną orbitę Księżyca.

Ye Peijian, szef chińskiego programu eksploracji Księżyca oświadczył podczas spotkania z władzami w Pekinie, że pierwszy statek kosmiczny mógłby być wystrzelony w kierunku asteroidy około 2020 roku. Statek kosmiczny który przeniósłby asteroidę na orbitę Księżyca miałby powstać w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Na razie nie podano, która z asteroid miałaby stać się celem chińskiej misji.

Ściągnięta w ten sposób asteroida miałaby stanowić cel kosmicznego górnictwa. Chińczycy chcieliby wydobywać z niej cenne metale i minerały. Według szacunków podanych przez dziennik Chiny uzyskają technologię umożliwiającą opłacalne sprowadzanie minerałów na Ziemię w ciągu najbliższych 40 lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podobne pomysł mają być rozważane również przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Podobny program został przedłożony administracji Baracka Obamy w 2013 roku. Na razie nie ma choćby szacunkowych kosztów przeprowadzenia tego typu operacji, ale wiadomo, że oznaczały bilionowe wydatki. Dziennik podaje, że sprowadzenie minerałów z asteroidy mogłoby być opłacalne, jeżeli zawierałaby ona wiele cennych substancji.

ZOBACZ TAKŻE:
Chińska stacja kosmiczna będzie działać już w drugiej połowie 2016
Chiny uruchomiły swój czwarty kosmodrom

kresy.pl / rmf24.pl / scmp.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz