Centrum kultury Radziwiłów na Białorusi

Na Białorusi powstanie centrum kultury Radziwiłłów. Agencja Biełta informuje, że porozumienie w tej sprawie zawarli muzealnicy z: Polski, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji, Niemiec i Finlandii. Wszystkie dokumenty dotyczące sławnego polskiego rodu zostaną skopiowane i przekazane Białorusinom.

Według białoruskiej agencji, centrum kultury Radziwiłłów najprawdopodobniej zostanie utworzone w rodowej rezydencji w Nieświeżu. Liczący ponad 500 lat nieświeski kompleks parkowo – pałacowy został kilka lat temu wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest restaurowany wspólnie przez specjalistów z Polski i Białorusi.
Według białoruskich historyków, zgromadzenie dokumentów dotyczących rodu Radziwiłłów w jednym miejscu pozwoli na sprawniejsze badanie historii Wschodniej i Środkowej Europy. Ród Radziwiłłów przez setki lat odgrywał wiodącą rolę polityczną i kulturotwórczą w tym regionie. Zdaniem specjalistów, losy rodziny polskich magnatów oddają historyczne zmiany zachodzące w: Wielkim Księstwie Litewskiego, Rzeczpospolitej i carskiej Rosji.

IAR / mb

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz