Największym poparciem wciąż cieszy się PiS, ale PO traci pozycję głównej partii opozycyjnej – wynika z pierwszego po wyborach parlamentarnych sondażu CBOS.

Według sondażu CBOS, na PiS chciałoby głosować 35 proc. badanych, czyli o 3 pkt. proc. mniej, niż partia ta osiągnęła w wyborach parlamentarnych. Na drugim miejscu znalazłaby się Nowoczesna Ryszarda Petru, która w porównaniu z rezultatem wyborczym odnotowała wynik lepszy o 14 pkt. proc. (21 proc.). Tym samym ugrupowanie to stałoby się główną partią opozycyjną. PO spadła na trzecie miejsce i mogłaby liczyć na poparcie 15 proc. wyborców. Partia ta straciła od wyborów najwięcej zwolenników spośród wszystkich ugrupowań (spadek o 9 pkt. proc.). W Sejmie znalazłby się również ruch Kukiz’15 z wynikiem 8 proc., czyli zbliżonym do wyborczego.

Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poza Sejmem. KORWIN, SLD, Partia Razem oraz PSL uzyskały w badaniu zbliżone poparcie, wynoszące ok. 3 proc. Twój Ruch Janusza Palikota znalazł się na końcu, z wynikiem 1 proc. Zarówno SLD, jak i Twój Ruch uzyskały dokładnie taki sam rezultat, jak sprzed utworzenia wspólnej koalicji Zjednoczona Lewica. Ponadto, łączny wynik tych ugrupowań jest o połowę niższy od tego, który wspólnie osiągnęły w ostatnich wyborach.

W porównaniu z okresem przed wyborami, wyraźnie wzrósł odsetek badanych, którzy absolutnie nie wzięliby udziału w wyborach (24 proc., czyli o 9 pkt. proc. więcej).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo, w dniach 3-10 grudnia, na liczącej 989-osobowej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

PAP / IAR / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. upadlina
  upadlina :

  kłamliwe żydo sondaże już przygotowują Polaków na nowe realia po kolejnych wyborach. Pierwszą siłą w państwie zostanie nowoczesna bankstera petru, czyli PO-bis, a on sam pewnie będzie premierem. Podejrzewam, że tak naprawdę petru i jego wykreowana przez żydostwo partyjka oscyluje w granicach progu wyborczego. Ale ponieważ trudno było by dzisiaj wmówić Polakom, że PO ma poparcie powiedzmy około 35-40% (znienawidzeni zostali nawet przez swój elektorat za ich politykę lizania makrelowego zadu w sprawie muslimów), to stworzono partyjkę z petru na czele, która do następnych wyborów będzie rosła w żydo sondażach, a po wyborach będzie zwycięska. Polacy mają uwierzyć, że oto nadeszło nowe, choć oczywiście będzie to tylko PO w nowym opakowaniu i nowym ryjem lidera. Czy Polacy dadzą się nabrać kolejny raz? Jeżeli tak, to ten cyrk będzie trwał do końca świata

 2. Avatar
  mopveljerzyjj :

  PO —– Założona przez nieomal etatowego bilderbergowca, przewerbowanego na pro-żydowskość Andrzeja Olechowskiego. Drugim ojcem założycielem PO był przewerbowany przez CIA na proamerykańskość były SB-ek Gromosław Czempiński. Za zasługi dla CIA udekorowany został on orderami przez Busha seniora, w przeszłości szefa zbrodniczej CIA.
  W jej szeregach (nadal jeszcze) jest agent rockefellerowskiej Komisji Trójstronnej – Palikot.
  Szefem dyplomacji rządu PO jest agent syjonistów – neokonów – Radek Sikorski.
  A latem tego roku zarówno Tusk jak i Komorowski zadeklarowali pomoc Izraelowi na wypadek agresji Żydów na Iran.
  PO jest podobnie jak PiS ślepo prounijna, proamerykańska, proNATOwska i proizraelska. Jedynie w jej polityce wobec Rosji, zresztą z nakazu USA i Zbiga Brzezińskiego, jest PO wobec Kremla spolegliwa. USA prowadzi wobec Rosji politykę kija i marchewki. W Polsce kijem jest PiS, marchewką PO. Zresztą, POPiS musi się czymś różnić, aby Polacy nie zauważyli, że to jedna i ta sama sitwa spod znaku żydowskiego aferzysty i filantropa Sorosa.
  Często PO przedstawiana jest przez żydowską propagandę i żydowskich agentów wpływu jako agentura Putina.
  Tylko, gdyby Tusk i Komorowski byli agentami Rosji, to prawo do eksploatacji gazu łupkowego dostałby Gazprom a nie USA. A ponad 670 spółek z udziałem skarbu państwa Rostowski wystawiłby na licytację w Moskwie a nie w Londynie. No i pozwolenie na bazę wojskową w Polsce dostałaby Rosja, a nie USA. A nasze wojsko stacjonowałoby w Czeczenii, utrzymując tam kremlowskie porządki, a nie pomagało USA w okupacji Afganistanu. Zapewne też ściganego przez Rosję czeczeńskiego terrorystę Ahmeda Zakajewa agentura rosyjska rządząca Polską wydałaby Rosji, gdyby wpadł on w ręce domniemanym agentom Putina – Komorowskiemu i Tuskowi. A oni puścili go wolno! Zresztą, antyrosyjski zlot Czeczenów w Warszawie podczas jednoczesnej prezydentury i rządów PO nigdy by się w Polsce nie odbył, gdyby PO była rzeczywiście ruską agenturą, a w Polsce rządziłaby rosyjska razwiedka i zimny czekista Putin. [Te oczywiste argumenty i tak nie przekonają skretyniałych rusofobów – admin]
  Walka z religią i krzyżami, ukrywana pod zasłoną dymną neutralności światopoglądowej, jaką widać w wielu poczynaniach liderów PO, nie jest nakazana im przez Rosję (przeżywającą rekonesans religijności). Nakazana jest im przez żydowską Brukselę. Nakazy te gorliwie wypełnia wielu prominentnych PO-wców. Gronkiewic- Walz, zwana bufetową, nakazała usunięcie tysięcy krzyży przydrożnych.
  O nie PiS, obrońcy krzyża i Rydzyk prawie się nie upominali.
  PSL —– Wypełniacz ław poselskich. Prounijny, pro… pro… pro…
  Pawlak, marionetka polityczna, nawet nie jest zapraszany do fundacji Sorosa. Będzie służył każdemu żydowskiemu agentowi, który da mu jako koalicjantowi fotel ministra. Obojętnie – czy będzie to agent z PO czy z PiS.