Cavusoglu: Amerykanie pracują nad ekstradycją Gulena

Szef tureckiego MSZ, Mevlut Cavusoglu, zapewnił, że Amerykanie są zdecydowani doprowadzić do ekstradycji uznawanego przez tureckie władze za współodpowiedzialnego za nieudany zamach stanu w 2016 roku, Fetullaha Gulena.

Mevlut Cavusoglu powiedział w niedzielę, że wysiłki na rzecz ekstradycji trwają od co najmniej szczytu G20, na którym prezydent Trump obiecał tureckiemu prezydentowi Recepowi Erdoganowi podjęcia odpowiednich kroków w tej sprawie. Biały Dom jednak podważa te twierdzenia, zapewniając, że Donald Trump nie zobowiązał się, ani nie obiecał, że dojdzie do rychłej ekstradycji Gulena.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Media amerykańskie niedawno informowały, że Trump kazał federalnym organom ścigania znaleźć legalny sposób ekstradycji Gulena, wierząc, że będzie to klucz do poprawy stosunków USA-Turcja. Jak wynika z doniesień mediów, wielu urzędników było z tego powodu niezadowolonych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przywódca tureckiej opozycji, przebywający od lat w USA Fethullah Gulen, nieudany zamach stanu z 2016 roku nazwał inscenizacją, przeprowadzoną przez prezydenta Erdogana, mającą dać mu pretekst do dorżnięcia resztek opozycji w samej Turcji i osłabienia jej na całym świecie. Gulen zaprzeczył też stanowczo, jakimkolwiek związkom z nieudaną próbą zamachu w swojej ojczyźnie. Oświadczył, że demokracji nie wprowadza się przy pomocy zamachu stanu. Erdogan mimo to oskarżył go, że był on mózgiem całego zdarzenia.

Gulen niegdyś bliski współpracownik i sojusznik Erdogana jest niewątpliwie jego największym wrogiem, którego ten chciałby raz na zawsze się pozbyć. Schronił się on przed prześladowaniami w USA i od 1999 roku mieszka w Pensylwanii, do czego upoważnia go otrzymana od władz amerykańskich „zielona karta”. Stworzył on tam ośrodek duchowy swojego ruchu „Hizmet”. Jest on bardzo wpływowy. Na całym świecie prowadzi 150 szkół koranicznych. W samej Turcji „Hizmet” ma bardzo wielu zwolenników. Tworzy wobec polityki Erdogana intelektualną opozycję, promując inną wizję tureckiego państwa i jego systemu politycznego.

kresy.pl / new york times

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz