Nowy doradca ds. bezpieczeństwa narodowego przy prezydencie Donaldzie Trumpie, gdy jeszcze piastował stanowisko ambasadora USA przy ONZ, próbował nakłonić izraelskie władze do zaatakowania irańskich obiektów nuklearnych.

Jak informuje „The Times of Israel”, „Były izraelski minister obrony i szef sztabu powiedział w niedzielę, że John Bolton, przyszły doradca prezydenta USA Donalda Trumpa, w przeszłości nakłaniał go, by nakazał przeprowadzenie nalotów na Iran. ‚Znam Johna Boltona, od kiedy był ambasadorem USA w ONZ. Próbował mnie przekonać, że Izrael musi zaatakować Iran’, powiedział Shaul Mofaz na konferencji w Jerozolimie, zorganizowanej przez dziennik ‚Yedioth Ahronoth’. ‚Nie sądzę, aby to było mądre posunięcie , ani ze strony Amerykanów, ani nikogo innego, dopóki zagrożenie nie będzie realne’- dodał”.

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, w marcu 2015 roku, Bolton napisał artykuł pt. „Aby powstrzymać irańską bombę, należy zbombardować Iran”. W swoim tekście, Bolton nawoływał do przeprowadzenia ograniczonych nalotów przeciwko znanym obiektom nuklearnym w Iranie, które cofnęłyby nuklearne ambicje Teheranu o 5 lat. W tym samym artykule, Bolton sugerował, aby naloty połączyć z „energicznym amerykańskim poparciem dla zmiany reżimu w Iranie”. W ostatnich miesiącach, Bolton stał się jednym z głośniejszych zwolenników anulowania porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA), wynegecjowanego przez ekipę Baracka Obamy.  Niedawno wzywał na łamach „Wall Street Journal” do otwartego wspierania irańskiej opozycji, w tym Organizacji Bojowników Ludowych Iranu, mającej na swoim koncie zabójstwa amerykańskich obywateli. „Irańska opozycja potrzebuje zewnętrznego wsparcia, zarówno materialnego, jak i retorycznego, aby utrzymać jej impet. Nie zwiększanie presji ekonomicznej, poprzez reaktywację wszystkich sankcji obecnie zniesionych i dodając kolejne, byłoby czymś tragicznym” – napisał Bolton.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jeszcze bardziej radykalne stanowisko Bolton przedstawił w 2009 roku podczas wystąpienia na University of Chicago. „Jeśli Izrael nie jest przygotowany do użycia broni nuklearnej przeciwko programowi [nuklearnemu] Iranu, Iran będzie miał broń nuklearną w najbliższej przyszłości” – powiedział Bolton. Na szczęscie, Izrael nie posłuchał jakże szkodliwej rady Boltona.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nominacja Boltona, czyli witamy w administracji Dicka Cheney’a

Kresy.pl / The Times of Israel
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz