Tylko w ostatnich dniach na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą przechwycono, oprócz papierosów i alkoholu, 1,4 tys. starożytnych monet i 24 kg bursztynu.
My popełniliśmy prawdopodobnie błąd - oświadczył były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, odnosząc się do kwestii tajnych więzień CIA w Polsce.
Były prezydent RP wypowiadał się w podcaście „Kwaśniewski story”. Komentował kwestie związane z terroryzmem oraz tajnymi więzieniami CIA w Polsce. "Zamachy terrorystyczne były absolutnym szokiem. Nie wiedzieliśmy, w jakim kierunku to pójdzie" - podkreślił Kwaśniewski, cytowany we wtorek przez portal Gazeta.pl.
Odnosząc się do zamachów z 11 września 2001 roku wskazał, że „nikt nie spodziewał się, że w ten sposób można zaatakować Amerykę”.
Niemcy zgadzają się, by firmy zbrojeniowe Rheinmetall i FGG wysłały na Ukrainę 187 czołgów Leopard 1 ze swoich magazynów – podaje nieoficjalnie „Business Insider”. Wozy prawdopodobnie nie będą gotowe wcześniej, niż za kilka miesięcy.
We wtorek w mediach pojawiły się nieoficjalne informacje, że Niemcy dają „zielone światło” na wysłanie na Ukrainę starych czołgów Leopard 1. Chodzi o reeksport 187 wozów, które miałyby dostarczyć ze swoich magazynów niemieckie koncerny Rheinmetall oraz Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FGG). Pierwszy z nich ma zapewnić 88 czołgów, a drugi – 99.
Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni systemu artylerii rakietowej HIMARS i 468 systemów modułowych do montaży wyrzutni na podwoziach wraz z ok. 9 tys. rakiet, w tym 45 systemu ATACMS o zasięgu 300 km. Szacowana wartość umowy to 10 mld dolarów.
We wtorek Departament Stanu USA zatwierdził możliwość sprzedaży Polsce systemów artylerii rakietowej HIMARS, w ramach systemu Foreign Military Sale. Szacowana wartość umowy to 10 mld dolarów.
Niemcy są niechętni do udzielenia pomocy zaatakowanemu państwu członkowskiemu NATO - wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej Allensbach. Tylko 45 proc. niemieckiego społeczeństwa opowiada się za tym, by Niemcy wypełniły sojusznicze zobowiązania.
Uczestnicy badania zostali zapytani o gotowość do wsparcia zaatakowanego państwa członkowskiego NATO. Chodzi o klauzulę o wzajemnej pomocy. W przypadku zachodnich Niemiec 48 proc. respondentów uważa, że Niemcy powinny uczestniczyć w takiej operacji wojskowej - podał we wtorek portal Deutsche Welle, powołując się na wyniki sondażu. W przypadku wschodu Niemiec – tylko 30 proc. uznaje to za słuszne.
W skali całych Niemiec jedynie 45 proc. społeczeństwa opowiada się za tym, by Niemcy wypełniły w takim przypadku swoje zobowiązania sojusznicze w NATO. Z kolei 35 proc. respondentów uważa, że byłoby lepiej „trzymać się od tego z daleka”. Co piąty respondent był niezdecydowany w tej kwestii.
Straż graniczna Ukrainy oświadczyła we wtorek w serwisie Telegram, że jej funkcjonariusze zestrzelili nad Bachmutem (obwód doniecki) rosyjski samolot szturmowy Su-25. Podkreślono, że nie jest znany los pilota maszyny.
Ukraińska straż graniczna poinformowała o zdarzeniu we wtorkowym komunikacie w serwisie Telegram. "Samolot szturmowy wroga osłaniał z powietrza piechotę atakującą linię obrony. Straż graniczna otworzyła ogień z przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego i strąciła rosyjski samolot bojowy, prawdopodobnie Su-25" - napisała.
"Maszyna zapaliła się po trafieniu pociskiem i spadła; los pilota jest nieznany" - czytamy.
Byłemu gubernatorowi Kraju Chabarowskiego grozi bardzo wysoki wyrok. Jego aresztowanie wywołało w dalekowschodnim regionie Rosji masowe protesty.
Prokuratura wnosi o karę 23 lata kolonii o zaostrzonym reżimie dla byłego gubernatora Kraju Chabarowskiego Siergieja Furgala, podała w środę agencja informacyjna Interfax. Furgal został już uznany przez ławę przysięgłych za winnego zabójstwa - poinformował w środę moskiewski Sąd Okręgowy. Dla trzech kolejnych oskarżonych w sprawie Furgala – Marata Kadyrowa, Andrieja Paleja i Andrieja Karepowa – prokuratura zażądała odpowiednio 10,5, 17 i 22 lat kolonii o zaostrzonym rygorze.
Obrona oskarżonych wnosiła do sądu o uniewinnienie lub zwrot sprawy do ponownego rozpoznania. Furgal w ostatnim słowie po raz kolejny zadeklarował swoją niewinność. Wymiar kary w sprawie zostanie ogłoszony 10 lutego o godzinie 12.
Ukraińscy są znani wszystkim kolekcjonerom w europie jako fałszerze przedmiotów kolekcjonerskich na każdym flohmark u można znaleść taką lipę,nikt tego nie kupuje.No może tylko polscy celnicy.