Polska Agencja Prasowa podała, że brytyjska Izba Gmin przeprowadzi 20 czerwca krótką dyskusję dotyczącą niemieckich reparacji wojennych dla Polski i Wielkiej Brytanii.
Półgodzinna debata zostanie przeprowadzona w Westminster Hall – drugiej sali Izby Gmin – i nie zakończy się ani głosowaniem ani wiążącymi wnioskami dla brytyjskiego rządu. W podobnej formule, z dłuższym, półtoragodzinnym limitem czasowym, została przeprowadzona dyskusja nad polską ustawą o IPN.
Na początku czerwca urodzony w Warszawie poseł Partii Konserwatywnej polskiego pochodzenia, Daniel Kawczyński, który szefuje ponadpartyjnej grupy ds. Polski, napisał na łamach serwisu politicshome.com, że biorąc pod uwagę kiepską i wrogą reakcję do brytyjskiej decyzji o opuszczeniu UE, to dogodny moment na podniesienie kwestii reparacji wojennych.
ZOBACZ TAKŻE: Mularczyk (PiS) o reparacjach od Niemiec: można mówić o kwocie 850 mld dolarów
Niemcy bardzo chętnie informują nas o 40 mld funtów, które rzekomo należą im się od nas za Brexit, pomimo niezliczonych miliardów, które już wpłaciliśmy (do UE). Łatwo zapominają o tym, że koszty szkód wyrządzonych Wielkiej Brytanii podczas wojny sięgały 120 miliardów funtów, których współczesna równowartość to 3,6 biliona funtów – wskazywał Kawczyński, zaznaczając jednocześnie, że Wielka Brytania skończyła spłacać pożyczki zaciągnięte do sfinansowania działań wojennych dopiero w 2006 roku.
Poseł podkreślił, że kwestia reparacji wojennych, zarówno wobec Polski i Wielkiej Brytanii, jest dla mnie osobiście ważna i jako pierwszy urodzony w Polsce brytyjski poseł uważam, że powinienem ją podnieść.
Odnosząc się do swojego wpisu na ten temat na Twitterze, który wywołał gorącą debatę, a także krytykę i żarty pod jego adresem, Kawczyński podkreślił, że jeśli występowanie w interesie Wielkiej Brytanii i dziedzictwa mojej rodziny przysporzy mi szeregu internetowych trolli, którzy nie mają nic lepszego do roboty w ich życiu – niech tak będzie.
W przeszłości Kawczyński publicznie wspierał polskich parlamentarzystów i przedstawicieli rządu związanych możliwością ubiegania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec.
W grudniu 2017 roku w komentarzu dla serwisu conservativehome.com stwierdził, że jeśli Niemcy chcą zostawić za sobą horror przeszłych relacji z Polską i spojrzeć w przyszłość, to muszą odpowiedzieć na tę niesprawiedliwość.
Kresy.pl / interia.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!