Unia Europejska bada dodatkowe sposoby wykorzystania zamrożonych aktywów Rosji, w tym ich konfiskatę w celu zrekompensowania Ukrainie strat.

Jak poinformowała w sobotę agencja prasowa Bloomberg, UE bada dodatkowe sposoby wykorzystania zamrożonych aktywów Rosji, w tym ich konfiskatę w celu zrekompensowania Ukrainie strat.

Według rozmówców Bloomberga urzędnicy UE omawiają różne sposoby wykorzystania rosyjskich aktywów w ramach Międzynarodowej Komisji Kompensacyjnej.

Źródła Bloomberga twierdzą, że Unia Europejska omawia teoretyczną opcję konfiskaty zamrożonych aktywów Rosji, jeśli odmówi ona rekompensaty strat. Wartość skonfiskowanych aktywów zostanie zrekompensowana przez zobowiązania Rosji do rekompensaty strat w potencjalnym porozumieniu pokojowym, zauważyli rozmówcy agencji.

Inna opcja omawiana w Unii Europejskiej przewiduje, że państwa członkowskie będą uprawnione do konfiskaty suwerennych aktywów Rosji w celu zrekompensowania zniszczenia infrastruktury energetycznej Ukrainy, podała agencja.

W tym kontekście urzędnicy UE badają, czy taka konfiskata jest możliwa na podstawie, na przykład, decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego i czy jest zgodna z prawem karnym państw członkowskich UE.

Według Bloomberga opcja całkowitej konfiskaty rosyjskich aktywów została odrzucona przez poszczególne państwa członkowskie, w tym Niemcy i Francję, ze względu na prawne i ekonomiczne konsekwencje takiego posunięcia.

Donald Tusk zaapelował w czwartek na swojej stronie w serwisie społecznościowym X o finansowanie pomocy dla Ukrainy z zamrożonych aktywów Rosji.

„Przestańmy gadać, czas działać! Sfinansujmy naszą pomoc dla Ukrainy z zamrożonych aktywów Rosji. Wzmocnijmy misje Air Policing, Straż Bałtycką i granice UE z Rosją. Szybko przyjmijmy nowe zasady fiskalne, aby sfinansować bezpieczeństwo i obronę UE. Natychmiast!” – podkreślił polityk. Wcześniej media donosiły, że delegacja rosyjska podczas negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi w Rijadzie poprosiła o odmrożenie aktywów i złagodzenie sankcji wobec kraju. Mowa o części rezerw Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej, mianowicie o 6 mld dolarów, które zostały zainwestowane w aktywa dolarowe przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę.

Przypomnijmy, że Rosja groziła już środkami odwetowymi za dysponowanie zyskami z jej zamrożonych aktywów. „Nasz kraj ma w zasięgu znaczne ilości zachodnich środków finansowych, majątku znajdującego się pod rosyjską jurysdykcją, a wszystko to może podlegać rosyjskiej polityce odwetowej i działaniom odwetowym” – powiedziała rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa na środowej konferencji prasowej. Zaznaczyła, że ​​charakter konkretnych działań nie zostanie z góry ujawniony, ale „arsenał polityczno-gospodarczych środków zaradczych jest szeroki” – zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Kresy.pl/Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz