Turcja naciska na współprodukcję samolotów bojowych i pocisków z Pakistanem – informuje w niedzielę Bloomberg. Według agencji mogłoby to również dać krajowi dostęp do technologii z Chin.

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa Bloomberg, Turcja naciska na współprodukcję samolotów bojowych i pocisków z Pakistanem.

Przedstawiciele rządu Turcji prowadzą rozmowy z pakistańskimi odpowiednikami, ostatnia dyskusja na wysokim szczeblu odbyła się w styczniu, informuje agencja. Dotyczyła ona rozwoju i produkcji sprzętu wojskowego z Pakistanem, według osób z obu krajów, które są zaznajomione z negocjacjami. Źródła nie przekazały, jak blisko jest do porozumienia.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Umowa zbliżyłaby Turcję będącą członkiem NATO do niektórych chińskich technologii wojskowych. Pakistan buduje swoje myśliwce JF-17 z Chinami i według agencji dostosował chińskie projekty do swojego pocisku balistycznego Shaheen.

Według anonimowych źródeł Bloomberga, Turcja postrzega Pakistan jako strategicznego sojusznika i potencjalnego partnera w budowie swojego projektu obrony przeciwrakietowej dalekiego zasięgu Siper i myśliwca TF-X.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wyraził uznanie dla „bardzo poważnego potencjału” współpracy z Pakistanem przy projektach obronnych, a najwyżsi rangą przedstawiciele obrony spotkali się w ostatnich miesiącach. Sekretarz obrony Pakistanu, Mian Muhammad Hilal Hussain, spotkał się w grudniu z najważniejszymi tureckimi urzędnikami, w tym z ministrem obrony Hulusi Akarem i omówił współpracę w przemyśle obronnym. Akar spotkał się także z ministrem obrony Pakistanu, szefem wojskowym i szefem sił powietrznych oraz towarzyszył Erdoganowi podczas wizyty w Pakistanie w ciągu ostatniego roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kraje współpracują już w przemyśle obronnym, w tym w koprodukcji okrętów wojennych, które Turcja sprzedała Pakistanowi.

Przyjęcie przez Turcję chińskiej technologii wojskowej może wywołać nowe tarcia z USA, które niechętnie widzą oddalanie się Ankary od zachodniego sojuszu wojskowego. Waszyngton już sankcjonuje Turcję za zakup systemu obrony przeciwrakietowej od Rosji i zawiesił tureckim firmom udział w rozwoju myśliwca F-35.

Kresy.pl/Bloomberg

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz