Według sondażu SW Research dla rp.pl, za przywróceniem kary śmierci częściej opowiadają się mężczyźni, niż kobiety, a także osoby młode.

Pracownia SW Research przeprowadziła dla serwisu rp.pl sondaż nt. stosunku Polaków do kary śmierci. Powodem był obchodzony w tym tygodniu Światowy Dzień Przeciwko Karze Śmierci.

Jak wynika z badania, blisko połowa badanych Polaków (45,3 proc.) jest zwolennikami przywrócenia w Polsce kary śmierci. Z kolei 34,7 proc. jest temu przeciwnych temu. Co piąty ankietowany nie ma zdania w tej kwestii.

SW Research zwraca uwagę na bardziej szczegółowe dane. Zwolennikami przywrócenia kary śmierci wyraźnie częściej są mężczyźni (51 proc. „za”) niż kobiety (40 proc. „za”), które ponadto częściej nie mają zdania w tej sprawie (25 proc. kobiet, 15 proc. mężczyzn).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Poparcie dla kary śmierci wiąże się również z kwestią wieku. Wraz z jego zrostem wieku spada odsetek zwolenników jej przywrócenia w Polsce.  O ile w grupie osób do 24. roku życia 53 proc. badanych opowiada się za karą główną, to wśród osób powyżej 50. roku życia jej zwolennicy stanowią 41 proc.

Poparcie dla pomysłu przywrócenia kary głównej częściej wyrażają osoby o najniższym poziomie wykształcenia (52 proc.), zarabiające powyżej 5000 zł (52 proc.) oraz z małych miast, poniżej 20 tys. mieszkańców (51 proc.).

Przeczytaj: Papież Franciszek: Kara śmierci powinna zostać zniesiona

Kilka lat temu lider PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że jego partia opowiada się za przywróceniem kary śmierci za szczególnie drastyczne zabójstwa. W tym roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przyznał, że gdyby to od niego zależało, przywróciłby karę główną. W ubiegłym miesiącu podobną opinię wyraził jego zastępca, Patryk Jaki.

Obecnie jedynym krajem w Europie, w którym stosowana jest kara śmierci, jest Białoruś. Wykonuje się ją przez rozstrzelanie. Z kolei w Rosji ostatnio w debacie publicznej i parlamentarnej ponownie pojawił się postulat przywrócenia takiej kary.

Zobacz: „Kara śmierci dla zdrajców stanu” – nowy spot kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej [+VIDEO]

Rp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Kojoto
      Kojoto :

      @M92 pokrętne myślenie… są przestępstwa i przestępcy wobec których trzymanie ich na garnuszku podatników wiąże się z ryzykiem kolejnych morderstw, w związku z wysokim prawdopodobieństwem ucieczki z więzienia, albo np: wojny i amnestii. Ilu ludzi zostało zamordowanych przez to, że Bandera wyszedł z więzienia w 1939? A ilu morderców, psychopatów i innych zasiliło potem PPR i GL/AL? Ile dzieci zostało przez tych zwyrodnialców okrutnie zamordowanych, ile kobiet zgwałconych na oczach rodzin, zanim zostały rozszarpane żywcem? Twoja pokrętna „filozofia” jest jedną z podstaw panoszącego się obecnie zła. Ponaddto ilu zatwardziałych zdrajców Rzeczpospolitej przyczyniło się do śmierci setek tysięcy i milionów ludzi, tylko dlatego, że za zdradę nie ponieśli żadnych poważniejszych konsekwencji, pokazując nastębnym zdrajcom, że Polska jest rajem dla zdrajców i bandytów…