Minister przekonuje, że niewznowienie małego ruchu granicznego z Rosją podyktowane jest względami bezpieczeństwa.

W poniedziałkowym wydaniu Rzeczpospolitej ma się ukazać tekst, w którym minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak tłumaczy powody wstrzymania małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim.

Zdaniem ministra Błaszczaka decyzja o niewznowieniu małego ruchu granicznego z Rosją, zawieszonego w lipcu z powodu szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży opiera się „na mocnych przesłankach. Polityk Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że taka decyzja rządu jest także „kwestią bezpieczeństwa całej Europy. Granica Polski z Okręgiem Kaliningradzkim jest przecież zarówno zewnętrzną granicą UE, jak i strefy Schengen.”

Ze zrozumiałych przyczyn nie można ujawniać szczegółów działań polskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polski. Nie możemy jednak patrzeć bezczynnie na zagrożenia, które mogą zdestabilizować nasz kraj. Po zakończeniu szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży, kiedy zawiesiliśmy mały ruch graniczny z naszymi dwoma sąsiadami, nie ustały obawy związane z naszym bezpieczeństwem na północnej granicy.”-pisze Błaszczak.

W opinii szefa MSW „działania Rosji od wielu miesięcy stanowią powód do niepokoju. Wymieńmy choćby zajęcie Krymu, czy przedłużający się konflikt w Donbasie. Zmieniły się także władze w silnie zmilitaryzowanym okręgu kaliningradzkim, gdzie gubernatorem została osoba mocno powiązana z prezydentem Władimirem Putinem. Odnotowano liczne prowokacje w krajach bałtyckich, a nawet w Polsce.”

Minister argumentuje także, że bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną, a interesy lokalnych grup przedsiębiorców muszą mu ustąpić. Błaszczak twierdzi także, że względu ekonomicznie wbrew twierdzeniom podnoszonym przez opozycję, wtórującej rosyjskim mediom, zyski polskiej gospodarki związane z małym ruchem granicznym z Rosją budzą poważne wątpliwości. Zdaniem Błaszczaka „świadczą o tym twarde dane statystyczne. Polacy podróżujący w ramach małego ruchu granicznego wydają w Rosji więcej pieniędzy niż Rosjanie w Polsce. W ubiegłym roku łączne wydatki Rosjan, wyniosły ok. 286 mln zł, ale jednocześnie nasi rodacy zostawili w okręgu kaliningradzkim ponad 400 milionów złotych.”

Argumenty ekonomiczne, choć ważne ustępują wagą przed dużo ważniejszymi – konieczności ochrony kraju przed prowokacjami i próbami destabilizacji państwa. Moją rolą jako ministra spraw wewnętrznych i administracji jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom.” – dodaje.

kresy.pl/ rp.pl

Błaszczak zapowiada przywrócenie małego ruchu granicznego tylko wtedy gdy rząd będzie miał „pewność, że zniknęły wszystkie powody, dla których został zawieszony.”

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. antymajdan
  antymajdan :

  Te „mocne przesłanki” tak ważne dla bezpieczeństwa „całej Europy”, o których bredzi minister Błaszczak są tak tajne, że próżno było by go o nie wypytywać, nawet na mękach ich nie zdradzi. Po prostu on sam nic o nich nie wie. Jankesi mu powiedzieli, że takie są a on w to wierzy. Chyba na tym polega nasze największe nieszczęście, że ci ludzie naprawdę bezgranicznie wierzą we wszystkim psychopatom chazarsko-jankeskim i kiedy tamci tamci dadzą komendę „bierz!”, to rzucą się na Rosję i pociągną nas wszystkich w otchłań.

  • cyna
   cyna :

   Siejesz propagande antymajdan pytanie tylko w jakim celu? Gdyby nawet było jak piszesz to na komende bierz gdyby nawet udało się zajać okręg Królewca to nie miało by to żadnego militarnego znaczenia a dało by putinowi prawo do użycia arsenału atomowego którym tak straszy.

   • mop
    mop :

    POCZYTAJCIE CO O CYNIE PISAŁA „SYLWIA”:
    Sylwia:25.11.2015 21:13 Nie można wykluczyć, że Ukrainiec ‘cyna’ to powrót Ukraińca ‘Roberta_XX’ który był z tego forum wyrzucony za chwalenie palenia ludzi żywcem w Odessie i nawoływanie do dalszego palenia żywcem Rosjan. Widać podobieństwa ideologii i stylu.
    Sylwia:26.11.2015 07:42 Cyna (Robert_XX), ty wychodkowa glisto, ty obfajdany oborowym gnojem ukraiński bydlaku. Jeśli chcesz świńska mȩdo polemizować obelgami i napadać tutaj bezustannie na Polaków to pamiȩtaj, że nie masz na obelgi monopolu, ty wylewie zgniłej ukrokacapskiej gnojówki, tu parszywa zawszona onuco owrzodzonego upowca, ty czarno-czerowna świnio. Masz iloraz inteligencji poniżej temperatury ciała, krzywa banderowska chamska mordo niegodna stąpać po świȩtej polskiej ziemi, szujo. Z powodu szerzącego siȩ tutaj chamstwa, nie polemizujȩ z bydłem a na obelgi odpowiadam obelgami. SORY „SYLWIA”,ŻE POZWOLIŁEM SOBIE NA PRZYTOCZENIE TWOICH KOMENTARZY.

 2. costner
  costner :

  Nie ma wątpliwości, że Rosja to bandycki „kraj”, a raczej zorganizowana banda złodziei. Wystarczy sobie przypomnieć co robią w Osetii, Abchazji, Karabachu, Naddnistrzu, czyli jak szerzą bandytyzm wokół siebie. Pod względem szerzenia bandytyzmu, niczym się nie różnią od usmanów i izraela. Wpuszczanie, bez kontroli takich bandytów do siebie to jest przejaw naiwności, lekkomyślności i braku związków z rzeczywistością. http://wpolityce.pl/polityka/307029-na-naszych-oczach-na-ukrainie-powstaje-nowy-twor-para-panstwo

  • rick
   rick :

   A ciebie zdradza brak logiki, czyli debilizm powszechny wśród banderowskich wymiotów.
   Dowód:
   1. Jeśli (wg twojego rozumu) Rosja to bandycki kraj – to jak nazwać „kraj” USA-Izrael? Wszystkie ostatnie wojny ( w tym gospodarcze) a także zezwięcenie się upadłej ukrainy – są z inicjatywy tego duetu.
   2.Czy jeśli ktoś napluje ci w twarz a twoje dzieci żywcem przywiąże drutem kolczastym do drzewa a twoją matkę rozpołowi na pół od pochwy do gardła – to będziesz epatował dalej tzw. kulturą ?
   Zapewne powiesz: „Przepraszam Pana, czy mógłby Pan przestać kroić moją żonę i mordować moje dzieci ?
   Pamiętaj – wobec ludzi którzy kultury nie znają (pospólstwo do którego niestety ty się zaliczas) – jest tylko pięść. A tacy są UPAdlińcy.
   3.”Kultury” to ty nie masz, bo nazywasz rozumne treści – jako pochodzące z zewnątrz Polski (granice zamknięte – skąd te trole ?)
   4. Zdradza cię brak wiedzy i kultury, to dowód, że jesteś debilem. (zgodnie z twoją logiką 🙂

  • mop
   mop :

   DO COSTNER!!! Taaa… jestem „rosyjskim trollem”, bo tak teraz sie nazywa Polaków, którzy odpowiednim palcem pozdrawiają takie ścieryyyyy jak tyyyyyyy bezmózgowcu.

   ===== Widocznego gołym okiem wpływu na twój organizm modyfikowanej genetycznie żywności i szczepionek na bazie rtęci, którymi ciebie raczono i raczy się dalej ogłupione polactfo choć byś się zasrał po pachy nie ukryjesz.
   Wszystko to to „piąta sprawa”. Liczy się uzyskany efekt końcowy na takim jak ty doświadczalnym króliku w postaci nieodwracalnych uszkodzeń mózgu [vide treść twoich komentarzy]. =====

   Czy to ROSJANIE podwyższyli Ci wiek emerytalny, nie podwyższając pensji i emerytur?
   Czy to Rosjanie przyjęli do Polskiich szpitali rannych Ukraińców z Majdanu, gdy Polacy we własnym kraju stoją w wielomiesięcznych kolejkach do lekarzy?
   Czy to Rosjanie maja kartę Polaka, i korzystając z niej studiują w Polsce ZA DARMO robiąc sobie fotki z banderowska flagą?
   Czy banki Polskie za bezcen kupili Rosjanie?
   Czy Polskie stocznie kazał zlikwidować Putin?
   Czy Stocznie Gdańską, Ursus, PZL Mielec, PHS… kupili Rosjanie?
   Czy rozbrajanie Polskiej armii jest z rozkazu Rosjan?
   Czy na wojnę łupieżczą w Iraku i Afganistanie wysłali nas Rosjanie?
   CZY TO ROSJANIE TRĄBIĄ W MEDIACH O „POLSKICH OBOZACH ŚMIERCI”?
   A moze to Putin o nich PUBLICZNIE mówił, z okazji przyznania pośmiertnie medalu Janowi Karskiemu w Waszyngtonie?
   Czy to na polecenie Rosjan była katownia w Starych Kiejkutach?
   Czy za zalew zagranicznych hipermarketów i niszczenie Polskiego handlu też winni są Rosjanie?
   A… CZY SOROS I BALCEROWICZ I GROSS TO ROSJANIE?
   Trzeba widzieć gdzie jest obecnie nasz wróg, a nie żyć zakłamaną historią, którą kreują w Polsce polskojezyczni politycy międzyinnymi z mniejszości banderowskiej(ukraińskiej) w Polsce jak Miron Sycz, czy Paweł Kowal, a w mediach Maria Stepan i Arleta Bojke w TVP.
   Czy Rosjanie wychodowali najgrozniejszych terrorystow , którzy obecnie zagrażają światu?
   Czy to Rosjanie zalewają Cię chłamem na kupno którego dają Ci kredyt bez szansy spłaty ?
   Czy to Rosjanie wykulipi Polskie zakłady, by pózniej je zamknąć(tzw wrogie przejęcie)?
   Czy to przez Rosjan 3 MILIONY Polaków uciekło z Polski za chlebem?
   Czy to w rekęch Rosjan są niemal wszystkie banki w Polsce?
   Czy to Rosjanie odpowiadają za bezrobocię, biedę i beznadzieję w Polsce?
   Czy to przez Rosjan KILKASET tysięcy dzieci w Polsce głoduje? Itp, itd…
   wnioski… dla ludzi potrafiących myśleć.Samodzielnie.
   CZY TEMU STANOWI RZECZY PRZEDSTAWIONEMU PONIŻEJ RÓWNIEŻ JEST WINIEN PUTIN???
   W Polsce żyje 6,2 mln osób poniżej granicy ubóstwa !!! – EKSTERMINACJA NARODU POLSKIEGO!!!
   https://forumemjot.wordpress.com

   CZY TERAZ PORAFISZ POBUDZIĆ SWOJE ZAPLEŚNIAŁE SZARE KOMORKI I RACJONALNIE ODPOWIEDZIEC CZY TEŻ JAK GŁUPI STRUŚ SCHOWASZ ŁEB W PIASEK ???!!!

  • alexwolf
   alexwolf :

   Zarówno USA i Rosja i ich sojusznicy są pod kontrolą talmudycznego żydostwa, które chcą wywołać III wojnę światową, które wywołało 2ie poprzednie wojny światowe jak i szereg innych konfliktów na świecie, wszyscy inni są pionkami rozstawianymi na szachownicy, tak właśnie działa synagoga szatana, prawda jest brutalna. Nie można dać się wciągnąć do wojny po żadnej ze stron, dbać tylko i wyłącznie o polski interes narodowy.

 3. costner
  costner :

  „Nie można dać się wciągnąć do wojny po żadnej ze stron, dbać tylko i wyłącznie o polski interes narodowy”. Zgadzam się z tymi słowami. Uzupełnię tym, że uważam za błędną politykę i tę poprzednią otwieranie granic bandytom i tę obecną, czyli dawania pieniędzy ukraincom. to jest polityka, która pokazuje, że pis ma dziwne powiązania, bo to, że na ukrainie rządzą oligarchowie, głównie żydowscy, to jest stwierdzony fakt. Więc popieranie tych żydowskich oligarchów rzuca duży cień na obecne polskie rządy. Oby się to nie skończyło tragedią dla narodu. Bardziej sensowna jest polityka Orbana, który do wszystkich, po równo jest zdystansowany i z wszystkimi potrafi rozmawiać, ale wyłącznie na gruncie szacunku do własnych interesów narodowych i to jest przykład prawdziwego patriotyzmu.

  • mop
   mop :

   PS… Jeśli scenariusz nuklearnego uderzenia na Polskę nie jest najbardziej prawdopodobnym ze wszystkich możliwych wariantów rozwoju wypadków, to jest on wystarczająco prawdopodobny, by traktować go ze śmiertelną powagą. Z całą pewnością jest on dziś o wiele bardziej prawdopodobnym scenariuszem niż perspektywa rosyjskiej inwazji i okupacji, którą od dwóch lat straszą nas rodzimi panikarze i której całkowicie podporządkowana została główna oś polskiej polityki zagranicznej.
   ===== Poniższą część tego artykułu dedykuję imbecylom, którzy są zwolennikami udziału Polski w neo-trockistowskiej krucjacie przeciw putinowskiej Rosji, aby z góry poznali skutki tejże. Stanowi ona adaptację opracowania, które w 2004 roku ukazało się w Bulletin of the Atomic Scientists. Opisuje ona hipotetyczne skutki eksplozji 800 kilotonowego ładunku nuklearnego nad Manhattanem (dzielnica Nowego Jorku).
   Rosyjskie wojska strategiczne posiadają na wyposażeniu tysiąc rakiet z głowicami nuklearnymi, które w pół godziny mogą dotrzeć do granic Stanów Zjednoczonych, w tym 700 z nich zaopatrzona jest w 800 kilotonowe ładunki nuklearne.
   W przypadku omawianej detonacji, w ułamku sekundy głowica osiągnęłaby temperaturę 100 milionów stopni Celsjusza, czyli pięciokrotnie wyższą od temperatury jądra słonecznego.
   Wytworzona w jej rezultacie fala uderzeniowa rozprzestrzeniałaby się z szybkością kilku milionów kilometrów na godzinę. Wytworzona kula ogniowa w sekundę po wybuchu osiągnęłaby około dwu kilometrów średnicy. W ciągu kilkunastu minut, wywołany przez nią gigantyczny pożar wyzwoliłby energię 50 razy większą niż sama detonacja.
   W centrum, detonacja spowodowałaby wyparowanie Manhattanu. Wiatr wywołany różnicami ciśnienia osiągnąłby prędkość 1000 km/godzinę, przewracając wieżowce w dalszej odległości. W odleglejszych dzielnicach takich jak Brooklyn, czy Greenpoint (centrum polonijne), odzież spontanicznie zapalałaby się na przechodniach.
   Ogień zniszczyłby życie i wszystko inne na przestrzeni dziesiątek mil po nawietrznej.. Radioaktywne opady zaczęłyby się w kilka godzin po eksplozji. Ich efekt byłby jeszcze koszmarniejszy i trwał na przestrzeni wieków.
   Imbecylom, którym dedykowałem powyższą część artykułu, pragnę dodatkowo wyjaśnić, że skutki wybuchu nuklearnego ładunku są niezależne od położenia geograficznego i nad Warszawą efekt ten były identyczny. Poza tym większość z nich ginęłaby w tak potwornych męczarniach, że świadomość faktu zamienienia Rosji, w odwecie, w radioaktywną pustynie nie byłaby wystarczająca do osłodzenia tych cierpień.