Ubiegająca się o urząd prezydencki z ramienia Lewicy Magdalena Biejat dopuszcza możliwość wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę w ramach “procesu pokojowego”.

W środę na antenie Radia Zet, kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat dopuściła możliwość wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę w ramach “procesu pokojowego”.

“Dopuszczam taką możliwość w ramach procesu pokojowego, jeśli ten proces pokojowy stworzy warunki do tego” – mówiła. “Taką decyzję podejmie nasze państwo w porozumieniu z naszymi ukraińskimi partnerami. Dzisiaj to w ogóle nie leży na stole.

Już wcześniej, podczas rozmowy z PAP została zapytana m.in. o to, czy wysłałaby polskich żołnierzy na Ukrainę. “Wiem, że ta dyskusja teraz rozgorzała pod wpływem spotkania z prezydentem Macronem. Na razie jeszcze nie zaczął się proces pokojowy. Ostatecznie to, jakie wojska trafią na Ukrainę, to też będzie decyzja samych Ukraińców i dzisiaj jest za wcześnie, żeby o tym dyskutować” – odpowiedziała.

“To zależy bardzo od tego, na jakich warunkach ten proces będzie przebiegał, jak będzie wyglądało stanowisko strony ukraińskiej, ja nie chcę dzisiaj spekulować. To jest zbyt poważna decyzja, żeby nią rzucać” – kontynuowała Biejat.

Doniesienia agencji Reuters z  sugerują, że kraje europejskie rozważają wysłanie wojsk na Ukrainę w przypadku zawieszenia broni lub porozumienia pokojowego.

Jak twierdzi Reuters kraje europejskie mogą wysłać do 100 000 żołnierzy na Ukrainę w przypadku zawieszenia broni.

Polska nie planuje wysyłać wojsk na Ukrainę, powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania z prezydentem Francji, pośród spekulacji, że kraje zachodnie mogłyby wysłać wojska na miejsce, jeśli osiągnięte zostanie zawieszenie broni.

Aby uciąć spekulacje na temat potencjalnej obecności tego czy innego kraju na Ukrainie po osiągnięciu zawieszenia broni… decyzje dotyczące Polski zostaną podjęte w Warszawie i tylko w Warszawie” — powiedział Tusk. „Na razie nie planujemy takich działań”.

Anonimowy wysoki rangą polski urzędnik powiedział Politico, że Warszawa była zaskoczona doniesieniami o propozycji Macrona. „To nie jest formuła, która pozwoliłaby nam podjąć taką decyzję” — powiedział Polak, dodając, że misje pokojowe powinny być ustalane w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych lub Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a nie dwustronnej dyskusji z prezydentem Francji. Wysłanie polskich żołnierzy na Ukrainę „miałoby sens tylko w formacie NATO”.

Kresy.pl/Radio Zet

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply