Prezydent USA Joe Biden potępił decyzję Rosji o zawieszeniu umowy zbożowej – poinformował w niedzielę portal Telegraph. Uznał ten ruch za „czysto oburzający”.

Jak poinformował w niedzielę portal Telegraph Prezydent USA Joe Biden potępił decyzję Rosji o zawieszeniu umowy zbożowej Uznał ten ruch za „czysto oburzający”.

“ONZ wynegocjowało tę umowę i na tym powinno się to skończyć” – przekazał dziennikarzom.

“Nie ma powodu, aby to robili”, powiedział prezydent o wstrzymaniu porozumienia, które zostało ogłoszone jako kluczowe dla złagodzenia globalnego kryzysu żywnościowego spowodowanego konfliktem.

Zobacz też: Zełenski: Rosja chce, by Afryce i Azji znów zagroził wielki głód

W liście, do którego dotarły media, Rosja powiedziała sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi, że zawiesza umowę na „nieokreślony czas”, ponieważ nie może „zagwarantować bezpieczeństwa statkom cywilnym” podróżującym w ramach paktu.

Rosja zwróciła się również do Rady Bezpieczeństwa ONZ o spotkanie w sprawie ataku, napisał zastępca ambasadora Rosji przy ONZ.

Rosja zawiesiła swój udział w umowie zbożowej po ataku w Sewastopolu na okręty Floty Czarnomorskiej i statki handlowe wykorzystywane do ochrony korytarza zbożowego – poinformowało w sobotę rosyjskie Ministerstwo Obrony. „Biorąc pod uwagę akt terroryzmu popełniony przez reżim kijowski z udziałem brytyjskich specjalistów 29 października 2022 r. przeciwko statkom Floty Czarnomorskiej i statkom cywilnym wynajętym do ochrony bezpieczeństwa korytarza zbożowego, Rosja zawiesza swój udział w realizacji porozumień o eksporcie płodów rolnych z ukraińskich portów” – czytamy w komunikacie.

Jak informowaliśmy, w sobotę rano miał miejsce atak dronów na port w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. Rosyjski resort obrony twierdzi, że za atakiem stali „specjaliści brytyjskiej marynarki wojennej”.

Gubernator Sewastopolu Michaił Rażdżew przekazał, że drony zostały zlikwidowane przez rosyjską obronę przeciwlotniczą i nie doszło do żadnych uszkodzeń. W mediach społecznościowych zaczęły się pojawiać nagrania i zdjęcia, które sugerują, że atak dronów spowodował jednak spore zniszczenia w krymskim porcie.

Strona ukraińska podaje, że w wyniku ataków uszkodzony został jeden lub więcej rosyjskich okrętów, m.in. fregata rakietowa Admirał Makarow. To flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply