Prezydent USA Joe Biden spotkał się w poniedziałek z prezydentem Izraela. Biden podkreślił po spotkaniu “żelazne” poparcie dla Izraela. Zadeklarował, że za jego rządów Iran nigdy nie zdobędzie broni jądrowej. Z kolei prezydent Izraela Reuwen Rawlin oświadczył, że relacje amerykańsko-izraelskie są “doskonałe”.

Prezydent USA zadeklarował w poniedziałek “żelazne” poparcie dla polityki Izraela. “Moje zaangażowanie wobec Izraela jest… niepodważalne” – powiedział Biden, cytowany przez agencję “Reuters”. Oświadczył, że za jego rządów Iran nigdy nie zdobędzie broni jądrowej. Prezydent Izraela odbył wizytę w Białym Domu.

“Mogę wam powiedzieć, że Iran nigdy nie dostanie broni jądrowej w czasie mojej kadencji” – podkreślił Joe Biden.

Zobacz także: Szef MSZ Izraela o słowach Morawieckiego: sama aluzja jest antysemicka

Spotkanie odbyło się zaledwie kilka tygodni po tym, jak Bennett objął stanowisko nowego premiera Izraela, zastępując Benjamina Netanjahu. Urzędnicy amerykańscy pracują nad zorganizowaniem spotkania Biden i Bennett w nadchodzących tygodniach – informuje “Reuters”.

Rivlin odbywa ostatnią podróż zagraniczną jako prezydent. 7 lipca zakończy swoje urzędowanie. Spotka się z przedstawicielami Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i ustawodawcami Kongresu w Waszyngtonie.

Źródła agencji podają, że jednym z tematów rozmów jest kwestia niedawnej, 11-dniowej eskalacji izraelsko-palestyńskiej.

Agencja podkreśla, że spotkanie miało miejsce w momencie, w którym USA i Iran toczą rozmowy na temat ewentualnego powrotu do porozumienia nuklearnego.

Zobacz także: Departament Stanu USA: Nie wykonamy żadnych jednostronnych gestów by zachęcić Iran do rozmów nt. porozumienia nuklearnego

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na mocy porozumienia z 2015 roku z głównymi mocarstwami Iran zaakceptował ograniczenia swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Waszyngton ponownie nałożył sankcje po tym, jak Trump zrezygnował z umowy w 2018 roku, a Iran zareagował naruszeniem niektórych ograniczeń nuklearnych umowy.

Przypomnijmy, że w niedzielę przewodniczący irańskiego parlamentu Mohammad Baker Kalibaf oświadczył, że Iran nigdy nie przekaże zdjęć z wnętrza niektórych irańskich obiektów nuklearnych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, ponieważ umowa z MAEA o monitorowaniu wygasła.

Zobacz także: Szef MSZ Izraela oburzony nowelizacją polskiego prawa dot. roszczeń żydowskich: “Żadne prawo nie zmieni historii”

reuter.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply