Biały Dom poinformował w piątek o przeznaczeniu kolejnej partii pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 275 mln dolarów.

Szczegóły dotyczące wsparcia nie są jeszcze znane. Jak informowaliśmy, według agencji prasowej Reuters obejmie ono  rakiety do wyrzutni High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) wyprodukowanych przez Lockheed Martin Corp, amunicję 155 mm, pojazdy wojskowe Humvee i generatory.

275 milionów dolarów zostanie pokryte przez Presidential Drawdown Authority (PDA), który pozwala Stanom Zjednoczonym na szybkie przenoszenie artykułów i usług obronnych z zapasów bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację awaryjną.

Łączna kwota pomocy wojskowej USA dla Ukrainy to już ponad 19 miliardów dolarów.

Przypomnijmy, że niższa izba Kongresu USA – Izba Reprezentantów – poparła przyjęcie ustawy National Defense Authorization Act (NDAA) na rok fiskalny 2023, która przewiduje budżet obronny w wysokości 858 miliardów dolarów.

Rekordowy budżet obronny USA obejmuje m.in. przeznaczenie co najmniej  800 mln dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy, czyli o 500 mln dolarów więcej niż żądała na początku tego roku administracja Bidena.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz