Straż Graniczna poinformowała w sobotę o zatrzymaniu obywatela Białorusi, który przewoził nielegalnych imigrantów. Grozi mu 8 lat pozbawienia wolności.

W piątek do Polski usiłowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 28 cudzoziemców. Dwóch obywateli Gwinei przeprawiło się przez rzekę Świsłocz. Za pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano ob. Białorusi, który przewoził 4 osoby (2 ob. Afganistanu, ob. Iranu i Iraku). W trakcie zatrzymania nielegalni imigranci usiłowali uciec z pojazdu.

Zobacz także: Nie będzie przedłużenia zakazu zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej

Straż Graniczna zwraca uwagę, że imigranci coraz częściej wybierają szlak przez Litwę.

W piątek rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska poinformowała, że liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła o ponad 60 proc. W 2022 roku odnotowani 15,7 tys. takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej – 40 tysięcy.

Jej zdaniem, to efekt „zdecydowanych działań funkcjonariuszy SG i powstania bariery na granicy polsko-białoruskiej”.

Por. Michalska zaznaczyła, że podwoiła się liczba nielegalnych migrantów zatrzymywanych przy granicy polsko-litewskiej. W 2022 roku polscy funkcjonariusze zatrzymali tam 722 cudzoziemców. W 2021 roku było to 317 osób. Jej zdaniem oznacza to, że migranci, próbujący nielegalnie przedostać się na zachód, częściej wybierają drogę przez Białoruś i Litwę. Przypomniała w tym kontekście, granica polsko-litewska jest granicą wewnętrzną Unii Europejskiej. W związku z tym nie są tam prowadzone kontrole graniczne. Strażnicy Graniczni działają jednak na drogach dojazdowych do granicy, stąd zatrzymani cudzoziemcy.

Zobacz także: Pierwsze UKM 2020S trafiły do Straży Granicznej

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply