Białoruś: Grunwald na ulicach i pomnikach

Białoruski komitet organizacyjny obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem chce uhonorować uczestników wydarzeń z 1410 roku, nazywając ich imieniem ulice i budując pomniki.

W Mińsku odbyła się konferencja poświęcona znaczeniu grunwaldzkiej bitwy w historii europejskich narodów. Jej uczestnicy uznali, że było to jedno z najważniejszych wydarzeń średniowiecznej Europy.

Zasiadający w komitecie organizacyjnym rocznicowych obchodów prawosławny duchowny ojciec Leonid Akałowicz chce, aby miński prospekt Feliksa Dzierżyńskiego przemianowano na aleje Księcia Witolda. Duchowny zaproponował również, aby w Mińsku, Grodnie i Witebsku wybudowano pomniki Grunwaldzkiego Zwycięstwa.

Znany białoruski artysta Mikołaj Kupawa poinformował, że odrestaurowano już 300 sztandarów, pod którymi walczyli Białorusini w grunwaldzkiej bitwie.

– Powinny zostać wykorzystane jako część naszego dziedzictwa kulturowo-historycznego – uważa Kupawa.

Według historyka Siergieja Tarasowa współczesna Białoruś nie ma zbyt wielu chwalebnych kart w swojej historii, dlatego tak ważne wydarzenia z udziałem Białorusinów jak bitwa pod Grunwaldem powinno być pielęgnować w szczególny sposób.

IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz