ZP NATO: delegaci z Kanady i Litwy skrytykowali Węgry za politykę wobec Ukrainy

Podczas odbywającego się w Warszawie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO dyskutowano także o blokowaniu przez Węgry posiedzenia komisji NATO-Ukraina.

Węgry powinny rozstrzygać swoje spory z Ukrainą nie wciągając w to NATO i nie blokując zbliżenia Ukrainy z Sojuszem. – uważają delegaci z Kanady i Litwy biorący udział w posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie.

Jak podała ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform, podczas sobotniego posiedzenia ZP NATO delegaci z Kanady i Litwy poddali krytyce Węgry. „Jeden z krajów Grupy Wyszehradzkiej próbuje wykorzystywać NATO jako instrument dla blokowania spotkań NATO-Ukraina. To niedopuszczalne i proszę naszych węgierskich kolegów, żeby działali na rzecz tego, aby węgierski rząd nie wykorzystywał NATO jako instrumentu rozwiązywania problemów między Ukrainą a Węgrami” – powiedziała jedna z delegatek z Litwy.

Jeden z parlamentarzystów kanadyjskich twierdził w swoim wystąpieniu, że odwiedzał szkoły mniejszości narodowych na Ukrainie i jego zdaniem szanuje się tam prawo do używania mowy ojczystej. Bronił także władz Ukrainy mówiąc, że nie ma nic dziwnego w przeglądzie ustawodawstwa o wykorzystywaniu mów ojczystych. „Blokowanie przez jeden z krajów procesu integracji euroatlantyckiej Ukrainy wydaje się nam bardzo problematyczne i dziwne z politycznego punktu widzenia” – mówił Kanadyjczyk.

Jeden z węgierskich delegatów przekonywał, że Węgry zawsze demonstrowały solidarność z Ukrainą i NATO, na przykład popierając integralność terytorialną Ukrainy. Uznał jednak ukraińską ustawę oświatową przyjętą we wrześniu ub. roku za stwarzającą problemy dla mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. „Zamiast zbliżenia z Zachodem Ukraina buduje nacjonalistyczny kraj” – uważa delegat.

Swój głos w tej dyskusji zabrał także minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz. Wyraził on nadzieję, że wątpliwości wokół ustawy zostaną wyjaśnione tak, aby odblokować możliwość posiedzenia komisji NATO-Ukraina. Szef polskiej dyplomacji wysunął propozycję, by między Węgrami a Ukrainą pojawił się mediator, na przykład sekretarz generalny NATO, który według niego „ma pewne instrumenty, by rozwiązać te problemy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Węgry blokują relacje Ukrainy z NATO

Kresy.pl / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz