ZP NATO: delegaci z Kanady i Litwy skrytykowali Węgry za politykę wobec Ukrainy

Podczas odbywającego się w Warszawie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO dyskutowano także o blokowaniu przez Węgry posiedzenia komisji NATO-Ukraina.

Węgry powinny rozstrzygać swoje spory z Ukrainą nie wciągając w to NATO i nie blokując zbliżenia Ukrainy z Sojuszem. – uważają delegaci z Kanady i Litwy biorący udział w posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie.

Jak podała ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform, podczas sobotniego posiedzenia ZP NATO delegaci z Kanady i Litwy poddali krytyce Węgry. „Jeden z krajów Grupy Wyszehradzkiej próbuje wykorzystywać NATO jako instrument dla blokowania spotkań NATO-Ukraina. To niedopuszczalne i proszę naszych węgierskich kolegów, żeby działali na rzecz tego, aby węgierski rząd nie wykorzystywał NATO jako instrumentu rozwiązywania problemów między Ukrainą a Węgrami” – powiedziała jedna z delegatek z Litwy.

Jeden z parlamentarzystów kanadyjskich twierdził w swoim wystąpieniu, że odwiedzał szkoły mniejszości narodowych na Ukrainie i jego zdaniem szanuje się tam prawo do używania mowy ojczystej. Bronił także władz Ukrainy mówiąc, że nie ma nic dziwnego w przeglądzie ustawodawstwa o wykorzystywaniu mów ojczystych. „Blokowanie przez jeden z krajów procesu integracji euroatlantyckiej Ukrainy wydaje się nam bardzo problematyczne i dziwne z politycznego punktu widzenia” – mówił Kanadyjczyk.

Jeden z węgierskich delegatów przekonywał, że Węgry zawsze demonstrowały solidarność z Ukrainą i NATO, na przykład popierając integralność terytorialną Ukrainy. Uznał jednak ukraińską ustawę oświatową przyjętą we wrześniu ub. roku za stwarzającą problemy dla mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. „Zamiast zbliżenia z Zachodem Ukraina buduje nacjonalistyczny kraj” – uważa delegat.

Swój głos w tej dyskusji zabrał także minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz. Wyraził on nadzieję, że wątpliwości wokół ustawy zostaną wyjaśnione tak, aby odblokować możliwość posiedzenia komisji NATO-Ukraina. Szef polskiej dyplomacji wysunął propozycję, by między Węgrami a Ukrainą pojawił się mediator, na przykład sekretarz generalny NATO, który według niego „ma pewne instrumenty, by rozwiązać te problemy.

CZYTAJ TAKŻE: Węgry blokują relacje Ukrainy z NATO

Kresy.pl / Ukrinform

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Ciputowicz jak zwykle “wsparł’ Węgry.Co do idiotów z Kanady i litwy to nic dziwnego,w Kanadzie jest duża diaspora bandytów z ss galizen(dzięki Andersowi) a na litwie ich bracia krwi czyli szaulisi.

  2. murzynio
    murzynio :

    Brawo Węgrzy. Ukrainy i tak nikt nie przyjmie do NATO, ale trzeba to zbliżanie przeciągnąć do nieskończoności. Nasz minister pomaga Ukraińcom, bo jest sługą USA. W d.. ma tablice z mordercą polskich dzieci Szuchewyczem.