O tym, że Polska przygotowuje się na możliwość użycia przez Rosję broni atomowej powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.

Żaryn przyznał, że władz Polski rozpatrują wariant wojny jądrowej w wywiadzie dla Radia Plus. „Przygotowujemy się również na takie różne scenariusze. Temu chociażby służy akcja dostarczenia tabletek jodku do Komend Powiatowych Straży Pożarnej. To jest jeden z takich zachowawczych profilaktycznych mechanizmów, które mają pozwolić ewentualnie neutralizować skutki skażenia radiologicznego” – zacytował we wtorek portal Dorzeczy.pl.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Pytany o możliwość użycia takiej bronie Żaryn stwierdził – „Oczywiście nadal uważamy, że Rosja jest groźna, Rosja szuka różnych możliwości po to żeby upokorzyć Zachód i przełamać ukraińską obronę. I tutaj no niestety można powiedzieć, że potencjalne użycie taktycznej broni jądrowej jest wciąż możliwe”.

Mówiąc o celach politycznych Rosji Żaryn uznał, iż „użycie taktycznej broni jądrowej byłoby próbą zastraszenia Zachodu po to, żeby zatrzymać pomoc dla Ukrainy i oczywiście kwestia zastraszenia całej Ukrainy po to, żeby się poddała. Poza tym neutralizowaniem skutków bezpośrednich, na pewno stanęlibyśmy przed wyzwaniem po to, żeby dalej aktywizować Zachód i działać kolektywnie na rzecz zatrzymania rosyjskiej agresji”.

Pełnomocnik stwierdził, że Polska Państwowa Agencja Atomistyki „na bieżąco monitoruje” sytuację pod kątem ewentualnego skażenia atmosfery materiałem promieniotwórczym.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew napisał niedawno o teoretycznej możliwości użycia broni atomowej. Jak stwierdził, że państwa NATO nie zareagowałyby na jej użycie przeciwko Ukrainie. Wcześniej ten sam polityk, pełniący obecnie rolę wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, stwierdził, że Rosja użyje broni jądrowej dla ochrony anektowanych niedawno obszarów Ukrainy.

dorzeczy.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. r2d2
    r2d2 :

    Ruscy zawsze straszyli bronią atomową. Dla tego Polska powinna posiadać własne głowice atomowe plus środki do przenoszenia. Jeżeli dwie strony posiadają broń atomową to skutecznie zniechęca obie strony do jej użycia. Czy współpraca z Ukrainą mogła by pomóc w zbudowaniu polskiej broni atomowej? Ukraina nie jest ograniczona konwencjami ograniczającymi możliwość posiadania takiej broni.