Ukraińscy żołnierze chcą, aby ich jednostka nosiła imię Szuchewycza [+VIDEO]

“Nie uciekaj od historycznej przeszłości i nadaj 80. samodzielnej brygadzie desantowo-szturmowej imię Romana Szuchewycza, a 45. samodzielnej brygadzie artylerii nazwisko pułkownika Jewhena Konowalca”. Z taką propozycją personel wojskowy zwrócił się do prezydenta Ukrainy – poinformowała ukraińska stacja 5.

Ukraińska stacja 5 poinformowała w sobotę, że ukraińscy żołnierze chcą, aby 80. samodzielna brygada desantowa-szturmowa nosiła imię Romana Szuchewycza, a 45. samodzielna brygada artylerii imię Jewhena Konowalca. Z taką propozycją personel wojskowy zwrócił się do prezydenta Ukrainy – poinformowała ukraińska stacja 5.

“Niech Szuchewycz i Konowalec znów pokonają rosyjskich okupantów z ukraińskim wojskiem naszych czasów” – podsumował Ołeksandr Wojtko, żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy.

Przypomnijmy, że w sierpniu Maksym Kozycki, szef administracji wojskowej obwodu lwowskiego na Ukrainie, poparł propozycję nadania imienia Romana Szuchewycza 80. samodzielnej brygadzie desantowo-szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy. Urzędnik, który jest przedstawicielem prezydenta Ukrainy w terenie, napisał o tym na Facebooku.

“W pełni zgadzam się z argumentacją żołnierzy, którzy wysunęli ten pomysł: Roman Szuchewycz jest jedynym działaczem wojskowym tego stopnia w historii Ukrainy, który pochodzi ze Lwowa. Brygada jest lwowska. Nasz wróg się nie zmienił. A obecni okupanci boją się naszych żołnierzy wojsk desantowych nie mniej niż stalin [sic! – red.] Szuchewycza” – napisał Kozycki na Facebooku.

Gubernator dodał, że prosi “wszystkich upoważnionych” do wsparcia tego pomysłu. “Żywa pamięć o naszych przodkach to także broń. Zwyciężymy!” – zakończył Kozycki.

W petycji, której kopię Kozycki dołączył do swojego wpisu, można przeczytać, że zdaniem jej sygnatariuszy “styl życia i moralne zasady” Romana Szuchewycza są “przykładem do naśladowania” dla ukraińskich żołnierzy. W piśmie wskazano na walkę Ukraińskiej Powstańczej Armii, której głównodowodzącym był Szuchewycz, z siłami sowieckimi. Nie wspomniano natomiast o ludobójstwie dokonanym przez nią na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Pismo do Kozyckiego kończy się prośbą o wsparcie petycji “po linii prezydenckiej”.

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej. Historycy spierają się o zakres jego odpowiedzialności za ludobójstwo na Wołyniu – wiadomo, że Szuchewycz co najmniej zaakceptował mordy na wołyńskich Polakach. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami (był oficerem batalionu Nachtigall, a w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi). Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińska armia cytuje Szuchewycza

Kresy.pl/5.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply