Ukraina i Włochy rozważają możliwość wspólnej produkcji komponentów do systemów obrony powietrznej Skynex. Poinformował o tym przebywający we Włoszech premier tego pierwszego państwa Denys Szmyhal.

„Poszerzamy horyzonty współpracy między Ukrainą a Włochami w sektorze wojskowo-przemysłowym. Dziś odwiedziłem włoską firmę obronną Rheinmetall Italia S.p.A., która specjalizuje się w produkcji nowoczesnych systemów obrony przeciwpowietrznej. Wśród jej osiągnięć znajduje się system obrony przeciwpowietrznej Skynex. Potrzebujemy takiej skutecznej broni do ochrony przed dronami, którymi Rosja atakuje” – powiedział Szmyhal, którego zacytowala w środę agencja informacyjna UNIAN.

Szmyhal ujawnił baterie Skynex znajdują się już w stanie gotowości na Ukrainie. “Rozważamy też możliwość wspólnej produkcji elementów tych systemów” – zadeklarował ukraiński premier. Zaznaczył on, że Ukrainie potrzeba więcej tak skutecznych systemów obrony przeciwlotniczej i prowadzone są odpowiednie prace w tej sprawie. Systemy te „Stworzą niezawodną tarczę wokół naszych strategicznych obiektów infrastrukturalnych” – zapowiedział Szmyhal.

26 kwietnia w Rzymie odbyła się konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy, na której prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał online. Z kolei Szmyhal pojechał do Włoch i spotkał się z ich premier Giorgią Meloni. Ta ostatnia, inaczej niż inni politycy włoskiej prawicy, po inwazji Rosji na Ukrainę zajęła zdecydowanie proukraińskie stanowisko.

Ukraińcom zależy na pozyskaniu nowoczesnych, skutecznych systemów obrony przeciwpowietrznej, choćby krótkiego zasięgu. Istotnym problemem jest bowiem dla nich stosowanie przez rosyjskie siły zbrojne dronów bojowych. Szczególnie taniej amunicji krążącej pozyskiwanej z Iranu.

Rosjanie zaczęli ją stosować masowo po ataku na Most Krymski, po którym Moskwa zdecydowała się na kampanię niszczenia infrastruktury Ukrainy.

System Skynex to najnowsza wersja systemu przeciwlotniczego znanego wcześniej jako Skyshield opartego na rewolwerowej armacie automatycznej Oerlikon Revolver Gun Mk3 kaliber 35 mm wykorzystującej amunicję programowalną. To system bliskiego zasięgu, ale szybkiej reakcji. W dodatku ta klasyczna artyleria jest jest tańsza i łatwiejsza w użyciu niż systemy rakietowe.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply