Szwedzki sąd uznał w czwartek byłego pracownika służb bezpieczeństwa i sił zbrojnych oraz jego młodszego brata za winnych szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, szwedzki sąd uznał w czwartek byłego pracownika służb bezpieczeństwa i sił zbrojnych oraz jego młodszego brata za winnych szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego.

Szwedzcy obywatele Peyman Kia (42 l.) i Payam Kia (35 l.) zostali zatrzymani w zeszłym roku i zaprzeczyli wszystkim zarzutom.

Adwokat Peymana Kii powiedział Reuterowi, że jego klient nadal zaprzecza oskarżeniom i odwoła się od wyroku. Adwokat jego brata nie odpowiedział w czwartek na prośby o komentarz.

Przypomnijmy, że wcześniej oficer niemieckiej Federalnej Służby Wywiadu (BND) Carsten L. został postawiony przed Prokuraturą Federalną pod zarzutem zdrady. Poinformowano, że funkcjonariusz od dłuższego czasu szpiegował na rzecz Rosji, której przekazywał poufne informacje.

Mężczyzna został zatrzymany w środę przez siły specjalne Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA).

W tym samym czasie funkcjonariusze BKA przeszukiwali mieszkania i biura BND w Berlinie oraz w Pullach, gdzie znajdowała się poprzednia siedziba Federalnej Służby Wywiadu.

Minister sprawiedliwości Marco Buschmann napisał na Twitterze – „Jeżeli podejrzenie potwierdzi się, będzie to oznaczało, że zadaliśmy znaczący cios rosyjskiej inwigilacji. To pokazuje, jak bardzo musimy być czujni”.

Niemieckie władze odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie podają żadnych szczegółów działalności Carstena L. „Ostrożność i dyskrecja są w tym przypadku szczególnie ważne” – powiedział szef BND Bruno Kahl.

Gazety przytaczają wypowiedź szefa Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Thomasa Haldenwanga z lata br. – „Szacujemy, że skala inwigilacji przeciwko Niemcom jest obecnie co najmniej na poziomie zimnej wojny, jeśli nie znacznie wyższym”. Ostatni przypadek wykrycia zdrajcy w BND miał miejsce w 2014 roku. Zdemaskowany Markus R. szpiegował dla służb amerykańskich.

CZYTAJ TAKŻE: “La Repubblica”: Żaden rosyjski szpieg nie dotarł tak wysoko. Przez 10 lat działała, aby zinfiltrować NATO

Kresy.pl/Reuters

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • r2d2
   r2d2 :

   skomentuj TO “Seryjny zabójca Michaił Popkow zabił w Rosji 83 kobiety. Teraz chce wstąpić w szeregi Grupy Wagnera i walczyć na wojnie z Ukrainą.”
   Wagner zatrudnia skazańców (ćpunów, bandytów czy morderców) więc można powiedzieć że Ruska armia to degeneraci.
   Ruscy to cywilizacja śmierci dla tego są naszymi wrogami, 4rozbiory Polski świadkiem.

   • Kasper1
    Kasper1 :

    Ukraińscy banderowcy to także ruscy a nie ma większych zwyrodnialców i sadystów niż banderowcy co pokazało bestialskie ludobójstwo dokonane przez nich na mieszkańcach naszych Kresów. Według Ciebie ruscy banderowcy to zapewne “cywilizacja życia”.

    • r2d2
     r2d2 :

     Banderowcy i UPA to zbrodnicza organizacja tak jak NKWD czy KGB, co jest bezdyskusyjne.
     A teraz @Bomba Prawdy niech skomentuje to o co prosiłem, zresztą @Kasper1 też masz możliwość skomentowania ruskich najemników, ćpunów i bandytów w ruskiej armii okupacyjnej na Ukrainie.