Rosyjscy dyplomaci ostrzegają przed konsekwencjami interwencji militarnej USA w Syrii.

Rosyjski ambasador w Libanie Aleksandr Zasypkin ostrzegł, że amerykańskie rakiety odpalone w stronę Syrii zostaną zestrzelone. Na cel mogą zostać wzięte także obiekty, z których je odpalono – podała agencja Reutera. Wypowiedź dyplomaty padła we wtorek wieczorem w telewizji Al-Manar powiązanej z libańskim Hezbollahem.

Jeśli nastąpi uderzenie Amerykanów, wtedy… rakiety zostaną zestrzelone a nawet obiekty, z których zostały one odpalone. – cytuje Reuters słowa Zasypkina. Dyplomata udzielił wypowiedzi libańskiej telewizji w języku arabskim.

Zasypkin twierdził, że powołuje się na stanowisko prezydenta Putina i szefa sztabu rosyjskich sił zbrojnych.

Także we wtorek przed „poważnymi konsekwencjami” ewentualnego uderzenia na Syrię przez kraje zachodnie ostrzegł rosyjski ambasador przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow. Dyplomata powiedział telewizji Euronews, że Rosja sygnalizowała to zarówno publicznie, jak poprzez kanały dyplomatyczne, w tym wojskowe.

Ewentualny atak USA po rzekomym użyciu broni chemicznej przez syryjskie władze będzie „odpowiedzią na coś, co nigdy nie nastąpiło” – mówił Czyżow nawiązując do zapewnień syryjskich i rosyjskich władz, iż Damaszek nie ma nic wspólnego z domniemanym atakiem chemicznym na szpital w Dumie we wschodniej Gucie.

Zdaniem Ilana Goldenberga, amerykańskiego eksperta ds. bezpieczeństwa cytowanego przez Los Angeles Times, jeśli USA zdecydują się na ataki na obiekty w Syrii, „najprawdopodobniej będą ostrzegać Rosjan z wyprzedzeniem”. Według Goldenberga zamiast zmasowanego bombardowania Stany Zjednoczone zdecydują się raczej na ataki na wybrane cele. Rosjanie, podobnie jak Amerykanie, utrzymują w Syrii około 2-tysięczny kontyngent swoich żołnierzy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, według agencji AP urzędnicy administracji prezydenta USA Donalda Trumpa konsultują ze swoimi globalnymi sojusznikami możliwość wspólnej akcji militarnej, w odpowiedzi na rzekomy atak chemiczny w Dumie. Z przywódcami innych krajów rozmawiał o tym również sam Trump. Według źródeł agencji AP, potencjalne uderzenie na Syrię mogłoby nastąpić już pod koniec tego tygodnia. Jednak nikt z przywódców USA, Francji i Wielkiej Brytanii nie podjął jednak ostatecznej decyzji. Według jednego ze źródeł agencji AP USA, Francja i Wielka Brytania rozważają szersze opcje militarne, niż jednodniowe uderzenie rakietowe sprzed roku.

Kresy.pl / Reuters / PAP / TASS / Los Angeles Times
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz