Prezydent Andrzej Duda mianował w poniedziałek nowego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Został nim gen. Rajmund Andrzejczak.

Zmiana na najwyższym stanowisku w Wojsku Polskim dokonała się w związku z przygotowaniami do odejścia ze służby dotychczasowego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Leszka Surawskiego. Prezydent Duda pozytywnie ocenił jego działania. „Chcę z cała mocą podkreślić, że wszystkie zadania jakie zostały panu generałowi powierzone, wykonał pan w sposób absolutnie bardzo dobry. Jestem za to panu wdzięczny. Wykonał je pan w trudnym dla Rzeczypospolitej, a przede wszystkim dla wojska polskiego czasie. Czas przemian jest zawsze czasem trudnym, a w tej chwili te przemiany realizujemy i to na wielu polach” – powiedział prezydent.

Mówiąc do nowego „pierwszego żołnierza” w Wojsku Polskim, Andrzej Duda stwierdził – „Ma pan ogromne doświadczenie jako dowódca liniowy, mimo względnie młodego wieku. Wierzę w to, że zadania związane z byciem pierwszym żołnierzem Rzeczypospolitej wykona pan z pełna energią, zaangażowaniem i niezwykłym polotem, który pana cechuje. Tego panu życzę”.

Gen. Andrzejczak ma 51 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Wojsk Pancernych w Poznaniu. Ukończył też kursy na Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie. Dowodził już  17. Wielkopolską Brygadą i 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Ogrywał jednak ważną rolę w zagranicznych misjach Wojska Polskiego. Służył w polskim kontyngencie w ramach Sił Pokojowych ONZ na Wzgórzach Golan. W Afganistanie jako pułkownik dowodził IV a ptom V zmianą polskiego kontyngentu w latach 2008-2009. Miał tam pod swoją komendą 2 tys. żołnierzy. W czasie służby z Amerykanami gen. Andrzejczak ściśle współpracował z Amerykanami.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha, prezydent Duda podjął decyzję o nominowaniu gen. Andrzejczaka na szefa Sztabu Generalnego „po konsultacjach i w pełnej koordynacji z ministrem obrony i premierem, a także po rozmowie z zainteresowanymi generałami”. Jak zaznaczył Soloch – „Ma to oczywiście związek z rozpoczynająca się reformą systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi; po jej wejściu w życie zasadniczo zmieni się rola szefa Sztabu”. „Gazeta Wyborcza” twierdzi, że gen. Andrzejczak był przeciwnikiem byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza.

Czytaj także: Izraelscy spadochroniarze ćwiczyli desant w Polsce

tvn24.pl/wpolityce.pl/wyborcza.pl/kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz