Prezydent Andrzej Duda mianował w poniedziałek nowego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Został nim gen. Rajmund Andrzejczak.

Zmiana na najwyższym stanowisku w Wojsku Polskim dokonała się w związku z przygotowaniami do odejścia ze służby dotychczasowego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Leszka Surawskiego. Prezydent Duda pozytywnie ocenił jego działania. „Chcę z cała mocą podkreślić, że wszystkie zadania jakie zostały panu generałowi powierzone, wykonał pan w sposób absolutnie bardzo dobry. Jestem za to panu wdzięczny. Wykonał je pan w trudnym dla Rzeczypospolitej, a przede wszystkim dla wojska polskiego czasie. Czas przemian jest zawsze czasem trudnym, a w tej chwili te przemiany realizujemy i to na wielu polach” – powiedział prezydent.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6704 PLN    (30.47%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Mówiąc do nowego „pierwszego żołnierza” w Wojsku Polskim, Andrzej Duda stwierdził – „Ma pan ogromne doświadczenie jako dowódca liniowy, mimo względnie młodego wieku. Wierzę w to, że zadania związane z byciem pierwszym żołnierzem Rzeczypospolitej wykona pan z pełna energią, zaangażowaniem i niezwykłym polotem, który pana cechuje. Tego panu życzę”.

Gen. Andrzejczak ma 51 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Wojsk Pancernych w Poznaniu. Ukończył też kursy na Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie. Dowodził już  17. Wielkopolską Brygadą i 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Ogrywał jednak ważną rolę w zagranicznych misjach Wojska Polskiego. Służył w polskim kontyngencie w ramach Sił Pokojowych ONZ na Wzgórzach Golan. W Afganistanie jako pułkownik dowodził IV a ptom V zmianą polskiego kontyngentu w latach 2008-2009. Miał tam pod swoją komendą 2 tys. żołnierzy. W czasie służby z Amerykanami gen. Andrzejczak ściśle współpracował z Amerykanami.

Według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha, prezydent Duda podjął decyzję o nominowaniu gen. Andrzejczaka na szefa Sztabu Generalnego „po konsultacjach i w pełnej koordynacji z ministrem obrony i premierem, a także po rozmowie z zainteresowanymi generałami”. Jak zaznaczył Soloch – „Ma to oczywiście związek z rozpoczynająca się reformą systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi; po jej wejściu w życie zasadniczo zmieni się rola szefa Sztabu”. „Gazeta Wyborcza” twierdzi, że gen. Andrzejczak był przeciwnikiem byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza.

Czytaj także: Izraelscy spadochroniarze ćwiczyli desant w Polsce

tvn24.pl/wpolityce.pl/wyborcza.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz