Ministerstwo Obrony Indii porozumiało się z państwowymi, indyjskimi zakładami zbrojeniowymi Hindustan Aeoronautics Limited (HAL) w sprawie zamówienie dużej liczby myśliwców.

Jak podał w czwartek portal The Diplomat indyjski resort obrony i HAL zakończyły negocjacje ustalając, że zakłady dostarczą siłom powietrznym kraju 83 myśliwce Tejas LCA MK IA. Ministerstwo ma przeznaczyć na ten cel równowartość 5,45 miliardów dolarów. Rząd Indii ma zatwierdzić warunki zamówienie do końca marca. Pierwsze egzemplarze wojsko ma dostać już latem bieżącego roku. Kolejne do 2022 r.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Siły Powietrzne Indii są już wyposażone łącznie w 56 samolotów Tejas LCA MK zamówionych w latach 2006 i 2010. Stacjonują one w bazie Sulur na południu kraju.

Tejas LCA MK jest jednoosobowym myśliwcem produkowanym przez Hindusów od 2006 r. Napędzany przez ślinik General Electric F404-GE-IN20 osiąga prędkość do 2205 km/h i pułap 15200. Produkowany jest w wersjach mogących startować z lądu i z lotniskowców. Może zabierać różne rodzaje rakiet.

Tejas jest jednym z najtańszych myśliwców wielozadaniowych na świecie. Poważnym problemem były kiepskie systemy radarowe zainstalowane na tej maszynie na co Hindusi zareagowali podpisując kontrakt z Israel Aerospace Industries (IAI) na dostawy radarów typu AESA i urządzeń walki radioelektronicznej.

Czytaj także: Polska kupi kolejne rodzaje uzbrojenia z USA

thediplomat.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz