Z danych opublikowanych w poniedziałek wieczorem przez NATO wynika, że ​​Bułgaria wyda w tym roku 2,18 procent swojego Produktu Krajowego Brutto na obronę.

Oznacza to, że po raz pierwszy kraj ten nie tylko osiągnął, ale przekroczył wartość obligatoryjną w NATO, jaką jest przeznaczenie co najmniej 2 procent PKB na obronność. To cel ustanowiony przez Sojusz Północnoatlantycki w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję i bezpośrednim wsparciu przez nią separatystów w obwodzie donieckim i ługańskim.

Obliczenia NATO wskazują, że wydatki Bułgarii na obronę w 2024 roku wyniosą 2,325 miliarda dolarów, czyli 4,217 mld lewów, biorąc pod uwagę ceny z 2015 roku. Przy oczekiwanym w tym roku PKB Bułgarii na poziomie 106,721 mld dolarów wydatki na obronę na mieszkańca wyniosą 218 dolarów, przy PKB na mieszkańca wynoszącym 10 tys. dolarów, zrelacjonowała miejscowa agencja informacyjna Novinite.

Personel wojskowy siła zbrojnych Bułgarii będzie liczył w tym roku 26,9 tys. żołnierzy. Z budżetu obronnego 31,89 proc. zostanie przeznaczone na sprzęt wojskowy, a ponad połowa, czyli 51,59 proc. na wydatki kadrowe. Dodatkowo 4,58 proc. tych środków zostanie przeznaczonych na infrastrukturę, a 11,94 proc. na inne wydatki.

W zeszłym roku Bułgaria postanowiła wznowić produkcję amunicji artyleryjskiej w przedsiębiorstwie, które nie działało od kilkudziesięciu lat. Mowa o uruchomieniu produkcji pocisków 122 mm modelu radzieckiego.

Czytaj także: Klęska liberałów w bułgarskich wyborach parlamentarnych

novinite.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply