W trakcie III Forum Belwederskiego w Warszawie rozmawiano o sposobach wzmacniania więzi polsko-brytyjskich. Jedną z propozycji okazał się postulat ulokowania w Polsce współfinansowanej przez nasz kraj stałej brytyjskiej bazy wojskowej.

O tym, że na zorganizowanym w Zamku Królewskim III Forum Belwederskim rozmawiano o możliwości utworzenia w Polsce brytyjskiej bazy napisał w czwartek na Twitterze uczestnik rozmów, konserwatywny członek Izby Gmin Owen Paterson. „Dyskutowaliśmy o wzmacnianiu więzi angielsko-polskich i rosnącym zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w Europie. Czekam na przedyskutowanie propozycji stałej bazy brytyjskiej armii we wschodniej Polsce współfinansowanej przez polski rząd z Gavinem Williamsonem [ministrem obrony Wielkiej Brytanii – red.]” – napisał Paterson. Zdaniem brytyjskiego posła taka baza byłaby „potężnym symbolem naszych trwałych więzi przyjaźni i współpracy”.

Fakt prowadzenia rozmów na ten temat potwierdził w piątek w Polskim Radiu poseł Zbigniew Gryglas z klubu parlamentarnego PiS. „Rozmawiamy już nie tylko o perspektywie bazy wojsk amerykańskich w Polsce, ale także wojsk brytyjskich. To niezwykle zwiększy nasze bezpieczeństwo” – twierdził Gryglas. Według niego „Wielka Brytania jest zainteresowana tym, by w Polsce ulokować swoją stałą bazę”. Poseł nazwał to „dobrą wiadomością”.

Polskie Radio i TVP Info podały na swoich stronach internetowych, że Owen Paterson zasugerował, iż będzie rozmawiał na ten temat z brytyjskim ministrem obrony.

III Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie, odbywało się na Zamku Królewskim w Warszawie 6 i 7 marca 2019 roku. Wzięło w nim udział prawie 300 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, świata kultury, ekspertów, dziennikarzy i dyplomatów. Forum odbywa się co roku na przemian w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Nazwę wzięło od pierwszego spotkania, które w 2017 roku odbyło się w Belwederze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Bazy USA mogą słono kosztować. Biały Dom chciałby zwrotu kosztów – z nawiązką

Kresy.pl / Polskie Radio / TVP Info

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz