W piątek do obiegu trafił nowy banknot o nominale 500 zł, z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego.

Na przedniej stronie banknotu widnieje popiersie króla Jana III zwróconego w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich – Janina. Po prawej stronie wizerunku władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł rodziny Sobieskich w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej kolorystyce. Jest o 4 proc. większy, niż banknot o nominale 200 zł.Prace projektowe nad nowym banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował też banknoty obiegowe o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł.

Narodowy Bank Polski poinformował, że banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego banku centralnego. Jak podano materiałach promocyjnych, ma on również ułatwić rozliczenia gotówkowe oraz zmniejszyć koszty obsługi pieniądza.

ZOBACZ: Nowy banknot z Janem III Sobieskim zaprezentowany [VIDEO]

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r., Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej. Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Wcześniej informowaliśmy, że pomimo nacisków Ministerstwa Finansów, aby opóźnić wprowadzenie banknotu o nominale 500 zł do obiegu lub ograniczyć go jedynie do rozliczeń międzybankowych, NBP podtrzymał swoją decyzję o wprowadzeniu go w lutym. Ministerstwo finasnów zwracało uwagę na sprawy związane z bezpieczeństwem i strefą unikającą opodatkowania.

– Pragniemy wyjaśnić, że decyzja o rozpoczęciu prac nad banknotem o nominale 500 zł została poprzedzona szczegółowymi analizami dotyczącymi m.in. struktury wykorzystania poszczególnych nominałów banknotów w obrocie gotówkowym w Polsce i zapotrzebowania na poszczególne nominały– odpowiadał wówczas NBP. Bank wskazał również na wzrost zainteresowania w społeczeństwie wysokimi nominałami, na także na fakt, że blisko 63 proc. wszystkich polskich banknotów pozostających w obiegu gotówkowym stanowi banknot o nominale 100 zł, zaś Drugim ilościowo (ponad 13 proc.) pozostaje banknot o nominale 200 zł”.

Rmf24.pl / PAP / poznaj500zl.pl / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz