Bahrajn wyznaczył swojego pierwszego ambasadora w Izraelu i ustanowił tam swoją misję dyplomatyczną – zgodnie z dekretem królewskim wydanym we wtorek, poinformował Middle East Monitor.

Jak poinformował portal Middle East Monitor, zgodnie z wtorkowym dekretem króla Bahrajnu, kraj wyznaczył swojego pierwszego ambasadora do Izraela i ustanowił tam swoją misję dyplomatyczną.

Wysłannik Khaled Yousif Al-Jalahma, wcześniej był dyrektorem operacyjnym w ministerstwie spraw zagranicznych Bahrajnu, a wcześniej był zastępcą szefa misji w ambasadzie Bahrajnu w USA.

The Times of Israel poinformował, że nominacja Al-Jalahmy została zatwierdzona przez ministra spraw zagranicznych Izraela Gabiego Aszkenaziego, po tym, jak jego bahrajski odpowiednik zasugerował jego nazwisko podczas niedzielnej rozmowy.

„Decyzja rządu Bahrajnu o mianowaniu ambasadora w Izraelu jest kolejnym ważnym krokiem w realizacji porozumienia pokojowego między oboma krajami i zacieśniania ich więzi” – powiedział w oświadczeniu.

Oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach do Izraela przyjedzie zespół z Bahrajnu, aby założyć ambasadę w Tel Awiwie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn znormalizowały stosunki z Izraelem podczas ceremonii podpisania dokumentu w Waszyngtonie we wrześniu ubiegłego roku w ramach tak zwanych „Porozumień Abrahama”. Posunięcie to zostało potępione przez Iran i jego regionalnych sojuszników.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn są, podobnie jak Izrael, bliskimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych. W obydwu państwach stacjonują znaczące siły USA. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wysłały myśliwce F-35 do bazy lotniczej w Abu Zabi, podczas gdy Piąta Flota Marynarki Wojennej i Centralne Dowództwo znajdują się w Bahrajnie. Porozumienie posiada więc także znaczący wymiar militarny.

Zobacz także: Izraelskie media: ZEA zgodziły się na umowę z Izraelem w zamian za F-35 od USA. Netanjahu zaprzecza

Kresy.pl/Middle East Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply