Zakaz głośnych wystąpień i odgrywania polskiego hymnu – przewidują nowe zasady obowiązujące w obozie Auschwitz.

Decyzją dyrekcji obozu wprowadzono tam strefę ciszy. Oznacza to, że we wtorek – w dniu Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – po raz pierwszy od kilkunastu lat na dziedzińcu nie zabrzmi polski hymn i nie zostanie odprawiona msza święta – donosi „Rzeczpospolita”.To przejaw szerszej polityki ograniczania na terenie obozu obecności znaków religijnych i kulturowych– mówi „Rzeczpospolitej” przewodniczący Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich Krzysztof Utkowski.

Na zarzuty odpowiada dyrekcja muzeum, któe usprawedliwia się, że strefą ciszy objęty jest wyłącznie dziedziniec bloku 11 ze Ścianą Śmierci.

Tradycja strefy milczenia w tym miejscu jest bardzo długa i została wprowadzona na prośbę byłych więźniów. Uszanowali ją m.in. prezydenci wielu państw, a także papież Jan Paweł II, papież Benedykt XVI. Również w przypadku zbliżającej się wizyty papieża Franciszka w tym miejscu nie będą miały miejsca żadne wystąpienia– mówi rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel.

Zdaniem krytyków tej decyzji, tak naprawdę chodzi o zatarcie pamięci o polskich ofiarach KL Auschwitz.

Zamiast obchodów odpowiednich dla rangi wydarzenia mamy kolejny krok do wyrugowania polskiej pamięci historycznej z największego cmentarzyska polskich patriotów z czasów II wojny światowej– ocenia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Michał Tyrpa z Fundacji Paradis Judaeorum.

rp.pl/KRESY.PL

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. piotrx :

  Należy powiedzieć wprost, że jest to po przede wszystkim realizowanie antypolskich i antykatolickich żądań środowisk żydowskich, które chcą zawłaszczyć dla siebie obóz w Auschwitz a nie jakichś anonimowych osób. Obóz ten staje się terenem eksterytorialnym, – pytanie retoryczne gdzie jest państwo Polskie skoro na to się pozwala?. To zawłaszczenie wpisuje się w propagowaną przez te środowiska „religię Holokaustu”.

  • fiesta :

   Zydostwo zawladnelo calym obozem koncentracyjnym w Oswiecimiu kilkanascie lat temu za aprobata zydow u wladzy w Polsce na czele z zydem Stolzmanem vel A.Kwasniewskim (sprawowal wladze prezydencka w latach 1995-2005) oraz za aprobata polskiego zyda JP2 (K.Wojtyly-Katza) wspolpracujacego oficjalnie z ZYDO-MASONERIA z B’nai B’rith od 1984r (zdjecie z 1984r na stronie: http://www.deceptioninthechurch.com/jp2.htm) i zydow z Episkopatu Polski (Glemp, Zycinski, Pieronek etc).
   Tu trzeba jasno i otwarcie powiedziec, ze POLSKA NIE RZADZA POLACY i dlatego wladze panstwowe i wladze koscielne w Polsce NIE STOJA W OBRONIE POLSKICH INTERESOW NARODOWYCH. A poza tym polskie spoleczenstwo jest oglupiane przez propagande swiecka i koscielna oraz zatajana jest prawda przed polskim spoleczenstwem co oczywiscie daje przewage ZYDOWSKIEJ DZICZY, ktora bezczelnie zawlaszczyla sobie wylaczne prawo do obozu koncentracyjnego w Oswiecimiu.
   Za poczatek konfliktu w Oswiecimiu nalezy przyjac zydowska agresje na klasztor siostr Karmelitanek w Oswiecimiu – patrz informacja na stronie ( https://sites.google.com/site/krzysztofcierpisz/kalendarium-konfliktu-oswiecimskiego ) ; szerzej na ten temat pisze H.Pajak w opracowaniu historycznym pt. „STRACH BYC POLAKIEM”.
   W 1996r polski dokumentalista z Chicago (USA) E.Maciejczyk nakrecil film o ZYDOKOMUNIE, ktory jest dostepny na stronie: (https://gloria.tv/video/yDhwyEd6Dhw) i ukazal w filmie m.inn. AGRESJE ZYDOWSKIEJ DZICZY na Oswiecim – film jest bez cenzury i spowodowal zydowska nagonke na E.Maciejczyka w Polsce, ktorego przed aresztowaniem przez wladze „III zydo-RP” uchronil paszport amerykanski.
   Radze zapoznac sie z podanym materialem, ktory otworzy Polakom oczy na sytuacje w Polsce rzadzonej przez POLSKOJEZYCZNE ZYDOSTWO.