Siły obronne Izraela (IDF) wzięły odpowiedzialność za atak na konwój humanitarny, w którym zginęło siedmioro wolontariuszy World Central Kitchen, w tym Polak.

We wtorek rzecznik IDF Daniel Hagari wygłosił w tej sprawie oświadczenie. “W Gazie miało miejsce zdarzenie, które doprowadziło do tragicznej śmierci pracowników organizacji World Central Kitchen, którzy pełnili misję niesienia żywności potrzebującym. Jako armia zawodowa, przestrzegająca prawa międzynarodowego, jesteśmy zobowiązani do dokładnego i przejrzystego zbadania naszych działań” – powiedział.

“Rozmawiałem z założycielem WCK, szefem kuchni Jose Andresem i złożyłem w imieniu IDF najgłębsze kondolencje rodzinom ofiar i całej organizacji World Central Kitchen. Wyrażamy także szczery żal wobec naszych sojuszników, którzy zrobili i nadal robią wszystko, aby pomagać potrzebującym. Szczegółowo badamy incydent, aby zrozumieć okoliczności tego, co się stało i jak do tego doszło” – kontynuował.

Hagari zadeklarował, że izraelska armia dołoży wszelkich starań, aby dogłębnie wyjaśnić zaistniałą sytuację. “Przeprowadzimy dochodzenie, aby zbadać ten poważny incydent i wyciągnąć wnioski, aby zmniejszyć ryzyko powtórzenia się takich przypadków. Incydent zostanie zbadany przez mechanizm dochodzeniowy połączonych szefów sztabów, niezależny, profesjonalny i ekspercki organ” – dodał.

“Dotrzemy do sedna sprawy i w przejrzysty sposób udostępnimy społeczeństwu nasze ustalenia” – oświadczył rzecznik IDF.

Wiceszef MSZ Andrzej Szejna przekazał, że ustalono tożsamość Polaka, który zginął w Strefie Gazy. Dodał, że dojdzie wkrótce do kontaktu z rodziną zmarłego.

Rzecznik MSZ Paweł Wroński powiedział wcześniej podczas konferencji prasowej, że minister Radosław Sikorski “rozmawiał z ambasadorem Izraela w Polsce”.

“Polska placówka dyplomatyczna jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Izraela, starając się dowiedzieć o szczegółach incydentu na terenie okupowanej Gazy” – dodał.

W izraelskim ataku w Strefie Gazy zginęło 7 pracowników organizacji humanitarnej World Central Kitchen (WCK), w tym Polak. Izraelski pocisk trafił w samochód pracowników World Central Kitchen tuż po tym, jak pojazd przekroczył granicę północnej Strefy Gazy. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać ciała pięciu zmarłych osób, leżące w szpitalu Al-Aksa w mieście Dajr al-Balah w centrum Strefy Gazy. We wtorek sprawę skomentował prezydent Andrzej Duda.

“Z głębokim bólem przyjąłem informację o śmierci w Strefie Gazy wolontariuszy z organizacji World Central Kitchen, w tym polskiego obywatela. Jestem myślami z ich najbliższymi. Ci odważni ludzie swoją służbą i poświęceniem dla bliźnich zmieniali świat na lepsze. Tragedia ta nigdy nie powinna się wydarzyć i musi zostać wyjaśniona” – napisał prezydent na platformie X.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznej wydało komunikat w tej sprawie. “Przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie polskiego wolontariusza, który niósł pomoc dla palestyńskiej ludności w Strefie Gazy. Polska nie zgadza się na brak przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony cywilów, w tym pracowników humanitarnych” – napisano na platformie X.

Zdarzenie skomentował także minister Radosław Sikorski. Przekazał, że osobiście poprosił ambasadora Izraela Yacov Livne o pilne wyjaśnienia. “Zapewnił mnie, że Polska wkrótce otrzyma wyniki badania tej tragedii” – napisał na platformie X.

“Nasze MSZ wszczyna śledztwo. Przyłączam się do kondolencji wobec rodziny naszego dzielnego wolontariusza oraz wszystkich cywilnych ofiar w Strefie Gazy” – dodał.

tvn24.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Nooo……. co z tego, że się przyznali!
  Konsekwencje – żadne czyli WIELKIE G x Ó x W x N x O!!!…
  W kontekście przerażającej ich BEZKARNOŚCI pytam zarządzających
  Niesuwerennym Nadwiślańskim Landzie w kołchozie UE co w sprawie tzw. amerykańskiej
  ustawy 447?
  Czy zarządzający ww. NNL mają odwagę wydać notę – Fuck off about 447!!!!….