By poradzić sobie z pandemią koronawirusa parlament Argentyny zdecydował się na nałożenie specjalnego podatku na najbogatszych obywateli.

Pomysł specjalnego podatku został właśnie przegłosowany przez argentyński Senat, jak podała w niedzielę telewizja Al Jazeera. Projekt poparło 42 senatorów, przeciw zagłosowało 26. Jednorazowa danina, nazywana już w południowoamerykańskim państwie „podatkiem od milionerów” obejmie około 12 tys. najbogatszych Argentyńczyków.

Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa SARS CoV-2 finanse Argentyny znajdowały się w bardzo kiepskim stanie, a sytuacja stała się jeszcze trudniejsza wraz z nadejściem zarazy. W Argentynie odnotowano dużą liczbę zakażeń nowym wirusem – powyżej 1,4 mln co daje jej dziewiąte miejsce na świecie. Zmarło tam 39,5 tys. nosicieli koronawirusa.

„Wychodzimy z tej pandemii, tak jak kraje wychodzą z wojen światowych, z tysiącami martwych i zdewastowaną gospodarką” – motywował konieczność wprowadzenia podatku senator Carlos Caserio, który był w komisji przygotowującej jego wprowadzenie. Podkreślił on, że danina będzie miała jednorazowy charakter.

Podatek ma umożliwić pozyskanie państwu 3,7 mld dol. Wszystkie te środki mają zostać przeznaczone na zakup materiałów medycznych i sprzętu, wsparcie dla małych i średnich firm oraz studentów i biednych.

Czytaj także: Pandemia w Rosji przyspiesza – kolejny rekord

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz