Argentyna przekazała Ukrainie dwa śmigłowce Mi-171E, które kraj ten zamówił wcześniej od Rosji.

Jak poinformował w piątek portal Financial Times, Argentyna przekazała Ukrainie dwa śmigłowce Mi-171E, które kraj ten zamówił wcześniej od Rosji.

Prezydent Javier Milei nadał priorytet sojuszom z “krajami, które bronią wolności” – Stanami Zjednoczonymi, Izraelem, który odwiedził, oraz Ukrainą, której przekazał dwa rosyjskie helikoptery wojskowe.

Według doniesień Stany Zjednoczone zaproponowały uwzględnienie wartości śmigłowców w przeliczeniu pierwszych płatności za zakup myśliwców F-16 przez Buenos Aires z duńskiego arsenału.

Obydwa śmigłowce o numerach H94 i H95 zostały wycofane ze służby. Osiągnęli limit zasobów przed planowanym remontem.

Kontrakt na dostawę dwóch rosyjskich Mi-171E do Argentyny został podpisany z Rosoboronexport pod koniec sierpnia 2010 roku w Buenos Aires.

Wcześniej informowaliśmy, że inny kraj z Ameryki Południowej, Ekwador, rozważa dostarczenie broni wyprodukowanej w Rosji na Ukrainę. Jednak minister spraw zagranicznych Ekwadoru oświadczyła później, że jej państwo nie przekaże swoich zapasów sprzętu wojskowego radzieckiej produkcji.

„Ekwador nie wyśle ​​broni do kraju będącego w stanie konfliktu zbrojnego” – stwierdziła szefowa ekwadorskiej dyplomacji Gabriela Sommerfeld, odpowiadając na pytanie komisji miejscowego parlamentu. Jej słowa przytoczyła rosyjska agencja informacyjna Interfax. “Jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ popieramy rozwiązywanie konfliktów w oparciu o poszanowanie prawa międzynarodowego” – dodała Sommerfeld.

Jak podał “El Pais” wśród uzbrojenia, jakie z Ekwadoru miało trafić na Ukrainę, powinny się znaleźć wyrzutnie rakiet BM-21, śmigłowce Mi-8 i Mi-17 oraz przenośne systemy przeciwlotnicze Strieła-2 i Igła.

Kresy.pl/FT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply