Anglikański biskup Jonathan Goodall przekazał wczoraj informację o swojej rezygnacji i przejściu do Kościoła Katolickiego. Od ośmiu lat był ordynariuszem sufraganem Ebbsfleet w południowej Anglii.

Bp Goodall to również były kapelan i sekretarz ówczesnego arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa. Jak wyjaśnił, decyzję o wejściu w jedność z Kościołem katolickim podjął po długim czasie modlitwy, który był jednym z najtrudniejszych okresów w jego życiu. Jego oświadczenie opublikowane zostało 3 września, w  święto św. Grzegorza Wielkiego, papieża z VI wieku, który rozpoczął misję nawrócenia Anglii na chrześcijaństwo.

Biskup podkreślił przy tym swoją wdzięczność wobec Kościoła anglikańskiego, w którym przez wiele lat wzrastał w wierze. “Tu po raz pierwszy otrzymałem – i przez połowę życia służyłem jako kapłan i biskup – sakramentalną łaskę życia i wiary chrześcijańskiej. Zawsze będę to cenił i będę za to wdzięczny” – stwierdził bp Goodall. Dodał, że podjął decyzję o konwersji, by powiedzieć „tak” Bożemu wezwaniu i zaproszeniu, a nie sprzeciwu wobec tego, co poznał i czego doświadczył w Kościele anglikańskim, wobec którego czuje się dłużnikiem.

Wcześniej podobną decyzję podjął poprzednik bp. Goodalla na stanowisku biskupa Ebbsfleet Andrew Burnham. Po 10 latach zrezygnował on z tego stanowiska i w 2011 r. został katolikiem, przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął służbę w utworzonym dla byłych anglikanów Ordynariacie Personalnym Matki Bożej z Walsingham. Dzisiaj ks. Burnham jest proboszczem parafii katolickiej Hendred w Oxfordshire, w południowo-środkowej Anglii.

Oprócz Burnhama do Kościoła katolickiego zostali również przyjęci dwaj inni biskupi Kościoła anglikańskiego: Keith Newton, biskup Richborough, oraz John Broadhurst, biskup Fulham.

W 2019 r. do Kościoła katolickiego został również przyjęty Gavin Ashenden, były kapelan honorowy królowej.

Graham Leonard, biskup Londynu w latach 1981-1991, został najwyższym rangą duchownym Kościoła Anglii, który został katolikiem od czasów Reformacji, kiedy wstąpił do pełnej komunii z Rzymem w 1993 roku.

Dawni duchowni Kościoła anglikańskiego, tacy jak obecnie św. Jan Henryk Newman i kardynał Henry Edward Manning, odegrali znaczącą rolę w odrodzeniu Kościoła katolickiego w Anglii w XIX wieku.

Obecny arcybiskup Canterbury Justin Welby przyjął decyzję bp. Goodalla z żalem. Jak przekazał, jest mu głęboko wdzięczny za jego posługę i wiele lat wiernej służby. Zapewnił, że jego modlitwy są z nim i jego żoną Sarą.

CZYTAJ TAKŻE: Arcybiskup Canterbury: Jezus nie był biały 

Oto jeden z filmów z bp. Goodallem na YT:

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply