Amerykańska rezolucja w sprawie katastrofy smoleńskiej

Peter King, republikański kongresmen, reprezentant stanu Nowy Jork, zgłosił 30 czerwca br. projekt rezolucji (Numer H.Res. 1489), wzywającej do ustanowienia “międzynarodowej niezależnej komisji celem zbadania przyczyn katastrofy samolotu, który rozbił się w dniu 10 kwietnia br. w Rosji, zabijając prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i 95 osób”.

Rezolucja wymienia ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego oraz przypomina, że prezydent Lech Kaczyński udawał się na uroczystość oddającą cześć 22-tysiącom oficerów polskich pomordowanych w lesie katyńskim przez sowiecką policję polityczną.

W rezolucji mówi się, m.in. że:

“Polscy śledczy wydali wstępny raport stwierdzający winę kontrolerów wieży [lotniska w Smoleńsku], którzy z opóźnieniem wydawali komendy pilotom samolotu.

Polskim ekspertom do spraw bezpieczeństwa i przedstawicielom resortu lotnictwa odmówiono dostępu do miejsca katastrofy.

Polskim śledczym przekazano jedynie kopię zapisu rejestratorów.

Polskim śledczym nie przekazano samych czarnych skrzynek.

Ponad 50 tysięcy Polaków podpisało się pod apelem o powołanie międzynarodowej komisji śledczej.”

Wniosek kongresmena Petera T. Kinga przekazany został do rozpatrzenia przez Komitet Spraw Zagranicznych.

Bibula.com/Kresy.pl

Zobacz tekst rezolucji.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz