17 października Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) wykryło i przechwyciło dwa rosyjskie bombowce Tu-95 operujące w strefie identyfikacji obrony powietrznej Alaski.

Jak poinformowało Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD), 17 września wykryto i przechwycono dwa rosyjskie bombowce Tu-95 wlatujące i operujące w strefie identyfikacji obrony powietrznej Alaski.

Dwa samoloty myśliwskie F-16 Sił Powietrznych USA przechwyciły rosyjskie samoloty, które pozostały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i nie wleciały w suwerenną przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych ani Kanady.

Niedawna aktywność Rosji nie jest postrzegana jako zagrożenie ani prowokacyjna. NORAD śledzi i pozytywnie identyfikuje obce samoloty wojskowe wlatujące strefy identyfikacji obrony powietrznej Alaski. NORAD rutynowo monitoruje ruchy zagranicznych samolotów i w razie potrzeby eskortuje je.

Przypomnijmy, że w czwartek norweski serwis Faktisk opublikował pozyskane zdjęcia satelitarne rosyjskiej bazy sił powietrznych Ołenia na Półwyspie Kolskim, około 32 km od granicy rosyjsko-norweskiej. Ze zdjęć wynika, że Rosja przerzuciła tam 11 bombowców strategicznych dalekiego zasięgu: w tym Tu-95 i Tu-160.

Faktisk podaje, że samoloty te zwykle stacjonują w bazie Engels, 720 km na południowy-wschód od Moskwy. Zaznacza, że są one zdolne do atakowania celów w Europie i w Stanach Zjednoczonych przy użyciu bomb atomowych.

Na fotografiach z 7 października widać siedem bombowców Tu-160 i cztery T-95. Dwa dni później satelita zarejestrował jeden Tu-160 na pasie startowym.

Dwa tygodnie temu izraelski serwis „The Jerusalem Post” pisał o przerzucaniu przez Rosjan bombowców strategicznych pod granicę z Norwegią. Wówczas, w bazie Ołeniwka były cztery Tu-160 i trzy Tu-95.

Zdaniem ekspertów, takie manewry mogą być powiązane z tradycyjnymi, rosyjskimi jesiennymi ćwiczeniami wojskowymi „Grom”. Cześć z nich nie wyklucza, że może to być również jakiś element „groźby nuklearnej Putina”.

Cytowany w mediach norweski ekspert wojskowy Lars Peder Haga przypomniał, że ostatni raz Federacja Rosyjska przeprowadziła ćwiczenia nuklearne „Grom” w lutym 2022 roku. Było to niecały tydzień przed inwazją Rosji na Ukrainę. Haga uważa, że wówczas, ćwiczenia te „były wyraźnym ostrzeżeniem dla Zachodu, aby nie wtrącał się”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply