Kiedy powtarzam, że Polska jest bezpieczna, nie mówię tylko za siebie. Mówię też w imieniu prezydenta Bidena, który przyjechał do Polski, by zadeklarować, że będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO – oświadczył w rozmowie z tygodnikiem Do Rzeczy Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce przypomniał, że mieszkał w Polsce przez dwa lata w latach 90. Był wówczas stypendystą Fulbrighta. Jak podkreślił, widzi różnicę pomiędzy tamtymi czasami a obecnymi, gdy Polska jest członkiem NATO. „W Polsce stacjonują tysiące żołnierzy amerykańskich. Prezydent Biden zadeklarował podczas szczytu w Madrycie, że Dowództwo V Korpusu armii USA w Poznaniu zostaje już na stałe. Polacy mogą się czuć bezpieczniej” – oświadczył.

„Kiedy powtarzam, że Polska jest bezpieczna, nie mówię tylko za siebie. Mówię też w imieniu prezydenta Bidena, który przyjechał do Polski, by zadeklarować, że będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO” – powiedział.

Jak informowaliśmy, także wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris zadeklarowała w marcu br., że USA są przygotowane do tego, aby bronić „każdego centymetra terytorium NATO”.

Również Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, oświadczył w marcu, że jeśli Rosja spróbuje uderzyć w terytorium któregoś z krajów NATO, to uruchomiony zostanie art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który dotyczy zobowiązania do kolektywnej obrony.

Zobacz także: Brzezinski: USA są dumne z reakcji Polski na wojnę

Czytaj także: „Decydująca dekada dla Ameryki i dla świata”. Nowa Strategia Bezpieczeństwa USA

dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz