Ukraiński ambasador w Niemczech wezwał Zachód do większego wsparcia wojskowego Ukrainy. Wyraził opinię, że jest ono niewystarczające. Oświadczył, że Ukraina potrzebuje myśliwców i amunicji dalekiego zasięgu.

Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew rozmawiał z gazetą Berliner Zeitung. “Można sobie wyobrazić, że mamy dwa systemy Iris-T, kilka baterii Patriot” – oświadczył, cytowany w sobotę przez portal Deutsche Welle. Odniósł się do systemów obrony powietrznej, przekazanych przez Niemcy Ukrainie.

Jak wskazał, dzięki tej broni Kijów jest dobrze chroniony. Wyraził opinię, że w innych miejscach potrzeba więcej systemów obrony powietrznej, pojazdów opancerzonych i czołgów. Powtórzył, że Ukraina potrzebuje też myśliwców i amunicji dalekiego zasięgu. Jego zdaniem wymienione uzbrojenie “będzie bardzo ważne dla ukraińskiego zwycięstwa”.

Dyplomata zaapelował, by na szczycie NATO, który odbędzie się 11 i 12 lipca w Wilnie, otwarto przed Ukrainą drogę do Sojuszu. “Nie ma lepszej gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy niż jej członkostwo w NATO” – powiedział. Wyraził opinię, że Ukraina już teraz broni wschodniej flanki NATO i jest gotowa chronić całe NATO.

Przeczytaj: Ukraina prosi Niemcy o więcej czołgów Leopard 2

Ukraina zwróciła się pod koniec maja br. do rządu Niemiec o dostarczenie rakiet dalekiego zasięgu Taurus. Przypomnijmy, że minister obrony Niemiec Boris Pistorius, odniósł się wcześniej do propozycji Rodericha Kiesewettera, eksperta ds. wojskowości z opozycyjnej CDU, by dostarczyć Ukrainie rakietowe pociski manewrujące typu Taurus KEPD 350. Ma do tego sceptyczne podejście. Oświadczył, że nie zamierza zagłębiać się w każdego rodzaju system uzbrojenia i udzielać „hipotetycznych odpowiedzi na hipotetyczne pytania”.

Przeczytaj: Ukraina liczy na myśliwce Eurofighter od Niemiec. Media: tylko 10 jest zdolnych do akcji

dw.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Wyraził opinię, że Ukraina już teraz broni wschodniej flanki NATO i jest gotowa chronić całe NATO.” – Ukraina nie jest gotowa chronić nawet swoich obywateli bo jak stwierdził raport Amnesty International prowadzi ona wojnę z za ich pleców CELOWO rozmieszczając wojsko i sprzęt militarny w pobliżu lub wręcz w obiektach cywilnych.

  2. jaro7
    jaro7 :

    Dzisiaj widziałem filmik jak ukraińcy wzywaja rosyjskich żołnierzy do poddania sie obiecując im ze przeżyją,a gdy ci rzucają broń zostaja wymordowani.I taki filmik wrzucają do sieci gdzie obejrzą go ruscy ,będzie odwet i wtedy “świete” oburzenie w mediach “demoluda”.