Wielu uchodźców z Ukrainy nie czuje się mile widzianych w Niemczech – oświadczył w poniedziałek ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk. Jako powód wskazał m.in. opóźnienia w dostawach niemieckiej broni dla Ukrainy.

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk powiedział, że wielu uchodźców z Ukrainy nie czuje się mile widzianych w RFN. Jako powód wskazał m.in. opóźnienia w dostawach niemieckiej broni dla Ukrainy. „Większość Ukraińców wraca, już od dłuższego czasu. Więcej ludzi opuszcza ten kraj, niż do niego przyjeżdża” – oświadczył Melnyk, cytowany przez portal gazety Der Tagesspiegel.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Melnyk wyraził opinię, że „Niemcy powinni się zastanowić, dlaczego tak wielu Ukraińców nie ma ochoty tu zostać”. Zaznaczył, że z punktu widzenia Ukraińców Niemcy są odpowiedzialne za wiele ofiar śmiertelnych wojny, ponieważ do tej pory nie dostarczyły ciężkiej broni.

Ambasador Ukrainy oczekuje, że podczas zapowiadanej wizyty w Kijowie kanclerz Olaf Scholz obieca dostawę niemieckich czołgów na Ukrainę. „Ukraińcy oczekują, że kanclerz Olaf Scholz podczas wizyty w Kijowie ogłosi nowy pakiet pomocy wojskowej, który z pewnością powinien obejmować czołgi podstawowe Leopard 1 oraz bojowe wozy piechoty Marder, które mogą być dostarczone natychmiast” – powiedział.

„Bez niemieckiej broni ciężkiej niestety nie uda nam się przełamać ogromnej przewagi militarnej Rosji i uratować życia żołnierzy i cywilów” – stwierdził ambasador Ukrainy w Berlinie.

Zobacz także: Ukraińcy mają dostać systemy obrony powietrznej IRIS-T w październiku

Jak informowaliśmy, ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk oświadczył w piątek, że Niemcy zwiększyły w styczniu-kwietniu bieżącego roku import z Rosji o 60 proc. Powołał się na dane Komitetu ds. Wschodnioeuropejskich Relacji Gospodarczych, które wskazują, że Rosja była trzecim największym partnerem handlowym Niemiec. „Niemcy przekazały Rosji prawie 6 mld euro” – podkreślił.

Zobacz także: „Obrażalski” – ambasador Ukrainy krytykuje Scholza

tagesspiegel.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz