Pomnik polskiego papieża w miejsowości  Ploërmel „łamie zasadę świeckości państwa”.

Francuska Rada Stanu Rada Stanu podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie krzyża z pomnika papieża Jana Pawła II znajdującego się w miejscowości Ploermel. „Obowiązująca we Francji zasada laickości państwa spotyka się niekiedy z niezrozumieniem w innych krajach – stwierdziła ambasada Francji w Polsce.

„Decyzja Rady Stanu z dn. 25 października 2017 r., w sprawie krzyża nad posągiem papieża Jana Pawła II postawionym w Ploërmel (w departamencie Morbihan) wywołała pewne emocje w Polsce. Ambasada Francji w Polsce pragnie przypomnieć fakty i przebieg postępowania sądowego” – napisano w oświadczeniu.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

Jak informuje francuska ambasada, Rada Stanu „orzekła, że krzyż, w odróżnieniu od łuku, stanowi znak lub symbol religijny, a zatem jego umieszczenie jest niezgodne z art. 28 ustawy z dn. 9 grudnia 1905 r. w sprawie rozdziału Kościołów od państwa”. Wspomniany artykuł stanowi: „Zakazane jest odtąd wznoszenie czy dodawanie jakichkolwiek znaków czy symboli religijnych na monumentach publicznych czy w jakimkolwiek miejscu publicznym, za wyjątkiem budowli przeznaczonych dla celów kultu religijnego, terenów pochówku na obszarze cmentarzy, pomników nagrobnych oraz muzeów i wystaw.”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Polski rząd chce „ocalić od ocenzurowania” pomnik Jana Pawła II

„Artykuł ten ma na celu zagwarantowanie neutralności osób pełniących funkcje publiczne w kwestiach związanych z kultem religijnym. Sprzeciwia się umiejscowieniu przez takie osoby w miejscach publicznych znaków czy symboli wyrażających wyznawanie kultu, czy oznaczających preferencję religijną, z zastrzeżeniem wyjątków, które ten artykuł przewiduje” – informuje placówka.

Poinformowano również, że krzyż na pomniku Jana Pawła II „nie wchodzi w zakres żadnego z wyjątków przewidzianych w powołanym artykule, jego obecność w miejscu publicznym jest niezgodna z tą ustawą, stąd nakaz jego usunięcia.”

Kresy.pl / PAP

Reklama2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz