Prokuratura Krajowa (PK) skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm Irakijczykom, którzy zostali zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ojciec i syn mają odpowiedzieć za finansowanie terrorystów z ISIS. Są zagrożeni karą pozbawienia wolności od lat dwóch do lat dwunastu.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn oświadczył, że śledztwo w tej sprawie, które zostało zakończone aktem oskarżenia, było prowadzone przez funkcjonariuszy wrocławskiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Poznaniu – poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Prasowa (PAP). Irakijczycy zostali zatrzymani przez ABW w czerwcu 2020 roku i przebywają od tamtej pory w areszcie.

Zarzuty dotyczą przekazywania środków płatniczych “bojownikom międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie”. “Czyny miały miejsce w okresie od lutego 2015 roku do kwietnia 2016 roku” – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Irakijczycy mieli za pośrednictwem systemu “hawala” przesyłać pieniądze bojownikom przebywającym na terenie Syrii oraz Iraku. System “hawala” jest klasycznym sposobem finansowania terroryzmu.

“Cechą systemu ‘hawala’ jest szybkość dokonywanych transferów, anonimowość, przekazywanie jednorazowo niewielkich kwot, brak jakiejkolwiek formalności oraz pozostawanie całkowicie niewidocznym dla oficjalnego systemu bankowego. Transakcje (…) dokonywane są niezwłocznie po przyjęciu gotówki u pośrednika i podaniu hasła” – podkreśla Prokuratura Krajowa.

“Pośrednik, przyjmując gotówkę od wpłacającego, zleca natychmiast poprzez faks, pocztę elektroniczną, rozmowę telefoniczną, czat, wpis na portalu społecznościowym, ogłoszenie w internecie lub w inny niebudzący jakichkolwiek podejrzeń sposób, wypłatę środków w innym państwie. Przyjęte pieniądze nie wędrują przez żaden system bankowy” – dodaje PK.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przy pomocy wspomnianego systemu finansowani byli m.in. piloci-zamachowcy, którzy dokonali ataków na World Trade Center i Pentagon.

Informacje śledczych wskazują, że Irakijczycy odebrali dwukrotnie pieniądze przesłane przez przebywających w Niemczech krewnych bojowników ISIS, następnie przekazali je z Polski do konkretnego terrorysty i jego żony w ramach “hawali”.

Irakijczycy mieli przekazywać bojownikom ISIS pieniądze od maja 2016 roku. Pieniądze były transferowane do Polski za pośrednictwem przekazów firmy Western Union.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prokuratura posiada informacje, według których wspierany przez nich bojownik zmienił w 2011 roku wyznanie na islam, zaś w 2013 roku wyjechał przez Turcję do Syrii, gdzie dołączył do zbrojnego skrzydła dżihadu. “Zajmował się tam szkoleniem bojowników, najpierw w ramach policji tzw. Państwa Islamskiego, a później w obozie szkoleniowym. W połowie 2016 roku uzyskano informację, że bojownik zginął w Iraku” – poinformowała PK.

Zobacz także: Z Polski deportowano obywateli Tadżykistanu. Mieli planować zamachy terrorystyczne

pap / fakty.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply