AFP: Przekazane Ukrainie przez Francję wozy bojowe nie nadają się do walki na froncie

Francuzi przekazali ukraińskiej armii bojowe wozy piechoty AMX-10 RC, które są czasami określane jako lekkie czołgi. Agencja AFP przywołuje wypowiedzi jednego z ukraińskich dowódców, który wskazuje, że są „niepraktyczne” w atakach na linii frontu.

Agencja AFP przytoczyła w niedzielę wypowiedź ukraińskiego dowódcy batalionu z 37. Brygady Piechoty Morskiej. Narzeka on na skuteczność AMX-10 RC. 34-letni “Spartaniec” powiedział w rozmowie z AFP, że pancerz wozów jest na tyle cienki, że mogą być one używane wyłącznie jako wsparcie. Zrezygnowano z używania ich na pierwszej linii frontu.

“Niestety, był jeden przypadek, w którym załoga zginęła w pojeździe” – podkreślił. “Doszło do ostrzału artyleryjskiego i pocisk eksplodował w pobliżu pojazdu, odłamki przebiły pancerz i doszło do detonacji amunicji” – dodał. Zaznaczył, że wewnątrz zginęła 4-osobowa załoga.

“Działa są dobre, urządzenia obserwacyjne są bardzo dobre. Ale niestety pancerz jest cienki i niepraktyczne jest używanie ich na linii frontu. Były takie przypadki, gdy 152-mm pocisk eksplodował w pobliżu, a odłamki wbiły się w pojazd” – powiedział ukraiński dowódca.

“Spartaniec” zwrócił uwagę, że francuski AMX-10 miał też problemy z psującymi się skrzyniami biegów, co było prawdopodobnie spowodowane ich użytkowaniem na drogach gruntowych.

Portal Oryx, który rejestruje straty sprzętu na podstawie zdjęć z pola bitwy, naliczył trzy stracone AMX-10 RC na Ukrainie.

Zobacz także: NYT: Na Ukrainę trafia zepsute uzbrojenie z Zachodu. Kontraktów za setki milionów dolarów nie zrealizowano

AMX-10P to ważący ponad 14 ton bojowy wóz piechoty na podwoziu gąsienicowym. Francuska armia używała go od 1973 roku. W 2008 roku zaczęto wycofywać te pojazdy ze służby. Załoga liczy 3 osoby plus 8-osobowy desant.

Wóz wyposażony jest w dwuosobową wieżę Toucan II ze stanowiskiem dowódcy. Główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna GIAT М693 kal. 20 mm sprzężona z karabinem maszynowym AANF1 kal. 7,62 mm. Dodatkowe uzbrojenie mogą stanowić wyrzutnie ppk Milan.

Z działa można strzelać pociskami z głowicami kruszącymi (HE) lub przeciwpancernymi, w zależności od rodzaju celu. Zasięg skuteczny wynosi do 1500 m, a pocisk przeciwpancerny wystrzeliwany z działa może przebić 20-mm pancerz na dystansie 1 km. Według opisów, AMX-10P jest w związku z tym w stanie zniszczyć takie pojazdy opancerzone, jak wozy bojowe piechoty typu BMP-1 lub BMP-2, a także inne, lekko opancerzone pojazdy. Skuteczność prowadzenia ognia jest jednak relatywnie niska, z uwagi na brak systemu stabilizacji broni. Zasadniczo, żeby oddać skuteczny strzał, AMX-10P musi się zatrzymać.

Pojazd posiada 8-cylindrowy silnik o mocy 280 KM, umożliwiający rozwijanie prędkości maksymalnej 65 km/godz. Potrafi pokonywać przeszkody wodne.

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply