Blisko 2/3 Polaków jest zdania, że Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowanie za II wojnę światową – tak wynika z nowego sondażu Pollster.

W środę opublikowano wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster, przeprowadzonego tydzień temu na zlecenie „Super Expressu”. Ankietowanych zapytano, czy Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowanie za II wojnę światową.

Zdaniem 60 proc. respondentów, Niemcy powinni zapłacić Polsce reparacje, przeciwnego zdania było 25 proc. pytanych Polaków. Co czwarty ankietowany nie miał w tej kwestii zdania lub nie potrafił odpowiedzieć na tak zadane pytanie.

 

„SE” powołuje się też na jedno z wcześniejszych opracowań, według którego kwota roszczenia może przekraczać cztery biliony złotych. „To wystarczyłoby na sfinansowanie programu Rodzina 500+ przez… 180 lat” – pisze gazeta.

Przeczytaj: Reparacje od Niemiec „zamknięte, ale nie dla wszystkich”. 350 mln dol. trafi w 2019 r. do ocalonych z Holokaustu

Jak pisaliśmy, dwaj niemieccy autorzy, Karl Heinz Roth i Hartmut Ruebner, są zdania, że negatywne i krytyczne stanowisko rządu Niemiec ws. reparacji dla Polski i Grecji jest prawnie nieuzasadnione i nieodpowiedzialne. Zgadza się z nimi niemiecki historyk Stephan Lehnstaedt. Oficjalna kwota jak dotąd nie padła, choć spekulacje oscylują pomiędzy 800 mld euro a 2 bln euro. Lehnstaedt zaznacza przy tym, że w Niemczech dominuje opinia, według której roszczenia służą wzniecaniu emocji w polskiej polityce wewnętrznej, a ponadto, że są pozbawione podstaw prawnych.

Autorzy książki, Roth i Rueber określają niemieckie stanowisko mianem „prawnie nieuzasadnionego” oraz „nieodpowiedzialnego z historyczno-politycznego punktu widzenia”. Konsultowali się w tej sprawie z ekspertem od prawa międzynarodowego Andreasem Fischer-Lescano. W efekcie tego doszli do wniosku, że Polska może domagać się reparacji.

Jednocześnie, autorzy książki oszacowali łączną wartość ziem zachodnich, które w wyniku II wojny światowej przyznano Polsce. Ich zdaniem, można je wycenić na 157,5 mld euro. Jak napisano, to niemała suma, ale zarazem „niemal nic” w porównaniu do finansowych skutków niemieckich zbrodni w latach 1939-1945, które Roth i Ruebner wycenili na 1,182 biliona euro. Po odjęciu od tego wypłaconych świadczeń, w przypadku Polski do zapłacenia pozostaje 87 proc. tej kwoty. Z kolei straty wojenne w skali całej Europy straty wojenne, w tym w ZSRR, szacują na ponad 7,5 biliona euro.

Czytaj więcej: Niemieccy autorzy: Polska ma prawo żądać reparacji od Niemiec. Ich tezy popiera niemiecki historyk

SE / Interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply