W czerwcu rusza kolejny nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji miejskich zwiększających ilość retencjonowanej wody – podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Na ten cel przeznaczonych zostało 60 mln złotych.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) poinformowało, że kolejny nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji miejskich zwiększających ilość retencjonowanej wody rusza w czerwcu. 60 mln złotych zostało przeznaczonych na ten cel – podała w niedzielę Polska Agencja Prasowa (PAP).
Samorządy będą mogły uzyskać wsparcie z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) w celu: gospodarowania wodami opadowymi w miastach, zbierania i retencjonowania wody opadowej, oraz budowy i modernizacji sieci kanalizacji deszczowej.
„Projekty mają dwa główne zadania: zwiększyć odporności polskich miast na zjawiska takie jak ulewy oraz powodzie błyskawiczne, a także przygotować je do walki ze skutkami suszy, dzięki retencjonowaniu wody i wykorzystaniu jej wtedy gdy brakuje opadów” – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Dodała, że obecnie realizowane są 44 projekty, mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu. Łączne kwota unijnego dofinansowania wspomnianych projektów wynosi ponad 1 mld zł.
MFiPR podkreśla, że zatrzymywanie wody z opadów jest skutecznym sposobem przeciwdziałania suszy na terenach leżących poza dolinami rzek (takie tereny stanowią 90 proc. powierzchni Polski).
Usprawnienie procesów zatrzymywania i pozyskiwania wody jest wyjątkowo istotne w kontekście tegorocznej suszy. Zdaniem ekspertów osiągnie ona prawdopodobnie rekordowe rozmiary, nieporównywalne z tym, co widzieliśmy w poprzednich latach. Zwracają oni uwagę, że w Polsce susza może być bardziej odczuwalna niż w krajach Europy Zachodniej, które mają podobne problemy hydrologiczne. Zadbały one jednak o zwiększenie retencji wody, podczas gdy w Polsce zupełnie to zaniedbano.
Wcześniej podawaliśmy, że w tym roku powstał projekt specjalnej ustawy dotyczącej walki z suszą. W tym roku na ten cel dodatkowo przeznaczonych zostanie ponad 150 mln złotych.
portalkomunalny.pl / pap / kresy.pl
I gdei ma to być robione? W miastach??? A nie naprawiając jazy w rowach melioracyjnych na łąkach?!?
Słuszną linię ma „nasza” władza!