W czerwcu rusza kolejny nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji miejskich zwiększających ilość retencjonowanej wody – podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Na ten cel przeznaczonych zostało 60 mln złotych.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej  (MFiPR) poinformowało, że kolejny nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji miejskich zwiększających ilość retencjonowanej wody rusza w czerwcu. 60 mln złotych zostało przeznaczonych na ten cel – podała w niedzielę Polska Agencja Prasowa (PAP).

Samorządy będą mogły uzyskać wsparcie z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) w celu: gospodarowania wodami opadowymi w miastach, zbierania i retencjonowania wody opadowej, oraz budowy i modernizacji sieci kanalizacji deszczowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Projekty mają dwa główne zadania: zwiększyć odporności polskich miast na zjawiska takie jak ulewy oraz powodzie błyskawiczne, a także przygotować je do walki ze skutkami suszy, dzięki retencjonowaniu wody i wykorzystaniu jej wtedy gdy brakuje opadów” – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dodała, że obecnie realizowane są 44 projekty, mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu. Łączne kwota unijnego dofinansowania wspomnianych projektów wynosi ponad 1 mld zł.

MFiPR podkreśla, że zatrzymywanie wody z opadów jest skutecznym sposobem przeciwdziałania suszy na terenach leżących poza dolinami rzek (takie tereny stanowią 90 proc. powierzchni Polski).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Usprawnienie procesów zatrzymywania i pozyskiwania wody jest wyjątkowo istotne w kontekście tegorocznej suszy. Zdaniem ekspertów osiągnie ona prawdopodobnie rekordowe rozmiary, nieporównywalne z tym, co widzieliśmy w poprzednich latach. Zwracają oni uwagę, że w Polsce susza może być bardziej odczuwalna niż w krajach Europy Zachodniej, które mają podobne problemy hydrologiczne. Zadbały one jednak o zwiększenie retencji wody, podczas gdy w Polsce zupełnie to zaniedbano.

Wcześniej podawaliśmy, że w tym roku powstał projekt specjalnej ustawy dotyczącej walki z suszą. W tym roku na ten cel dodatkowo przeznaczonych zostanie ponad 150 mln złotych.

portalkomunalny.pl / pap / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz