Od początku 2024 roku do końca września Niemcy przekazały Polsce 570 cudzoziemców na mocy umów o readmisji oraz porozumienia Dublin III.
Jak poinformował rzecznik Straży Granicznej, ppłk SG Andrzej Juźwiak, od początku 2024 roku do końca września Niemcy przekazały Polsce 570 cudzoziemców. Największą grupę stanowili obywatele Rosji.
Z danych polskiej Straży Granicznej wynika, że w poprzednim roku liczba przekazanych cudzoziemców wyniosła ponad 900, podczas gdy w 2022 roku było to ponad 600 osób. Wówczas najliczniejszą grupą stanowili obywatele Gruzji.
Porozumienie Dublin III reguluje przekazywanie osób ubiegających się o azyl pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, a umowy o readmisji dotyczą powrotu osób przebywających nielegalnie na terytorium danego kraju do kraju, z którego przybyli.
W ramach procedur readmisji oraz konwencji dublińskiej możliwe jest odsyłanie migrantów na terenie Unii Europejskiej lub państw, które przyjęły wspólne przepisy. Zasadniczo chodzi o to, że danego migranta ma przyjąć to państwo, w którym po raz pierwszy złożył wniosek azylowy. Do czasu wydania decyzji, nawet odmownej, taka osoba ma w tym państwie pozostać i musi mieć zapewnione godne warunki funkcjonowania. Na takie państwa przynajmniej częściowo spada też koszt ewentualnej deportacji.
W związku z tym, Niemcy regularnie odsyłają do Polski migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, ale złożyli u nas wnioski o azyl, po czym de facto uciekli na zachód. Korzystają też z procedury readmisji, wynikającej z porozumienia polsko-niemieckiego, a dotyczącej osób, które nielegalnie przebywają na niemieckim terytorium, Niemiec, choć wcześniej były w Polsce.
Przypomnijmy, że w ostatnim czasie władze Niemiec zaostrzają kontrolę imigracji, m.in. poprzez kontrole na granicach, ale również chcą poprawić system kontroli wewnątrz państwa. W ten sposób osoby, których celem były Niemcy, ale w pierwszej kolejności dotarły do Polski i złożyły wnioski azylowe, są wykrywane i odsyłane do nas.
Serwis Interia.pl podkreśla, że rząd Niemiec „może ich odesłać do Polski, a Warszawa będzie zobowiązana przyjąć te osoby”. Portal powołuje się na swoje informacje od źródeł związanych z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i podaje, że „liczba migrantów, których Niemcy mogą odesłać do Polski, sięga nawet 40 tysięcy osób”.
„Ponadto możliwe jest, że sprawa wciąż nieodesłanych dziesiątek tysięcy osób stanie się argumentem w relacjach polsko-niemieckich” – dodano.
Zobacz: Niemiecka policja przywiozła imigrantów do Polski? “Czekamy na wyjaśnienia strony niemieckiej”
Kresy.pl/Onet
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!